Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Nowa siedziba administracji

Budynek po komendzie policji przy ul. Prusa już wkrótce będzie własnością miasta. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku znajdzie się w nim część wydziałów administracji samorządowej.

– Otrzymałem decyzję jako starosta powiatu grodzkiego, że powiat grodzki siedlecki stał się właścicielem budynku. Został on już przez nas przejęty. Jednocześnie wystąpiliśmy do wojewody mazowieckiego o sprzedaż gmachu z bonifikatą 99% na rzecz samorządu miasta Siedlce – powiedział prezydent Wojciech Kudelski podczas konferencji, która odbyła się 17 stycznia w urzędzie miasta.

Jedynie drobny remont

Budynek jest w dobrej kondycji technicznej – po remoncie dachu i elewacji. Wymaga jednak renowacji ścian, podłóg oraz założenia sieci komputerowej. W gmachu znajdą się: wydział dróg (obecnie mieszczący się na ul. Langego), wydział gospodarki komunalnej (róg ulic Armii Krajowej i Piłsudskiego), wydział programów rozwojowych, nadzór budowlany, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (ul. Sienkiewicza), poradnia psychologiczna (ul. Kleeberga). – Ułatwi to mieszkańcom korzystanie ze wszystkich służb naszego samorządu. Natomiast budynki, w których obecnie mieszczą się miejskie instytucje, wystawimy na sprzedaż – dodał prezydent.

Jak przyznał Kudelski, zastanawiano się, czy do gmachu przy Prusa nie przenieść głównej siedziby władz lokalnych znajdującej się obecnie przy skwerze Niepodległości. Ale celem władz miasta jest budowa nowego ratusza na placu Sikorskiego. – W obecnym budynku możemy przepracować pięć lat. Nie przeprowadzono tutaj generalnego remontu praktycznie od momentu wybudowania. Do wymiany są instalacje, otwory okienne oraz drzwiowe. Należałoby nadbudowywać piętro. Nie ma dobrego miejsca na archiwum oraz na parking przed urzędem – wyjaśnił prezydent.

Przygotowania do budowy ratusza

Remont budynku przy skwerze Niepodległości kosztowałby ok. 30 mln zł. Natomiast po przeprowadzce urzędu jego stara siedziba zostanie wystawiona na sprzedaż. – Liczę, że weźmiemy za ten budynek najmniej 10 mln zł – stwierdził Kudelski. Budżet miasta zasiliłyby również pieniądze ze sprzedaży pozostałych obiektów, w których obecnie mieszczą się miejskie instytucje.

Budowa nowego ratusza będzie możliwa dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, czyli bez zaciągania długu publicznego i obciążania budżetu miasta. – Podobnie, jak w przypadku budowy mieszkań komunalnych, wybiera się wykonawcę, który bierze kredyt, a od nas, w tym przypadku od Agencji Rozwoju Miasta i Miasta Siedlce, dostaje działkę budowlaną. Następnie w określonym czasie buduje budynek. Spłata następuje na przestrzeni 15-20 lat w dogodnych dla nas ratach. Miasto praktycznie nie wykłada żadnych pieniędzy i tym samym nie powiększa długu publicznego – wyjaśnił prezydent.

Obecnie trwają prace nad zmianą planu zagospodarowania. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na projektanta.

KO