Internet dla wszystkich?
Sieć stała się już dawno pełnoprawnym środkiem przekazu oraz bezkonkurencyjnym medium, zwłaszcza w relacjonowaniu dynamicznie rozwijających się wydarzeń i prezentowaniu różnych punktów widzenia. Aby jednak mieszkańcy gmin mogli sięgać po informacje zamieszczane przez ich władze w sieci, powinien być spełniony podstawowy warunek – jak najwięcej osób mieszkających w danym regionie musi mieć dostęp do internetu i korzystać z niego. Włodarze podejmują starania, aby nie był to wciąż słaby punkt.
Zlikwidować białe plamy
Jednym ze sposobów na zwiększenie dostępu do internetu tam, gdzie dziś jest mały, czyli przede wszystkim na wsiach i w małych miasteczkach, jest budowa i uruchomienie regionalnych sieci szerokopasmowych. W zasięgu stacjonarnych łączy internetowych mieszka ponad 75% Polaków, ale jedynie 58% mieszkańców terenów wiejskich. Na tle średniej europejskiej wypadamy blado. W krajach Unii wskaźniki te wynoszą odpowiednio 95 i 83%.
Sieci regionalne planowane są przede wszystkim tam, gdzie komercyjnym firmom nie opłacają się inwestycje.
Budowa sieci szerokopasmowej we wschodniej Polsce to aktualnie największy i najdroższy projekt telekomunikacyjny wspierany finansowo przez Unię Europejską. Jego wartość to 1 mld 450 mln zł, z czego 1 mld zł to pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta wsparta została budżetem z programu „Rozwój Polski Wschodniej”. Na terenie całego wschodniego makroregionu powstaje sieć szkieletowo-dystrybucyjna o długości ok. 10 tys. km, zapewniająca dostęp do szybkiego internetu. Inwestycja obejmie swoim zasięgiem 100 tys. km², około 8 mln mieszkańców i 300 tys. przedsiębiorców.
Tworzenie sieci ma się zakończyć w grudniu 2014 r. Wówczas i na początku 2015 r. nastąpią prawdopodobnie pierwsze przyłączenia.
Internet dzięki światłowodom
Na terenie województwa lubelskiego powstaje regionalna sieć szerokopasmowa Lublin – północny wschód. ...
Kinga Ochnio