Wnioski niezbyt optymistyczne
Uczestniczyli w nim pracownicy urzędu miejskiego, ośrodków pomocy społecznej, urzędu pracy, a także przedsiębiorcy i dyrektorzy szkół. Spotkanie stało się okazją do społecznych konsultacji, które miały wypracować propozycje służące poprawie konkurencyjności Lubelszczyzny.
Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego już od kilku miesięcy odwiedzają miejscowości w regionie, zachęcając mieszkańców indywidualnych, przedstawicieli instytucji, organizacji i samorządów do włączenia się w realizację projektu. Przedstawiają wyniki przeprowadzonych badań i prowokują uczestników spotkań do ich komentowania.
Niestety ze sporządzonych w ramach projektu analiz wynikają niezbyt optymistyczne wnioski. Pozytywny może się wydawać jedynie fakt, że mieszkańcy Lubelszczyzny identyfikują się ze swoją małą ojczyzną.
Specjaliści z urzędu marszałkowskiego podkreślają w raporcie, że Lubelszczyzna się wyludnia. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców zmniejszyła się o 54 tys. Zawodowo pracuje w regionie tylko 60% osób, a w wielu powiatach bezrobocie przekracza 16%. Młodzi ludzie nie czują się związani z regionem. Dlatego 65% maturzystów swoją karierę naukowo-zawodową planuje poza Lubelszczyzną.
Region przestaje być atrakcyjnym miejscem do pracy i życia dla młodych, wykształconych i mobilnych ludzi. Nie zachęca ich do pozostania na Lubelszczyźnie zły stan infrastruktury transportowej i technicznej oraz niski poziom wynagrodzeń. Badania wskazały jednak kilka szans na przyspieszenie rozwoju Lubelszczyzny. Jest to rozwój infrastruktury w związku z powstaniem portu lotniczego, postrzeganie Lubelszczyzny jako dużego ośrodka akademickiego, który powinien być powiązany z biznesem, rozpoczęcie eksploatacji złóż gazu łupkowego i pozyskiwanie funduszy europejskich, jakie trafią do Polski wschodniej.
BZ