Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Poznali tradycje wielkanocne

Muzeum Regionalne w Łukowie zorganizowało warsztaty wielkanocne, w których wzięło udział ok. 500 osób.

Od 4 do 22 marca za jedyne 3 zł można było poznać techniki wykonywania pisanek. Organizatorzy zaprezentowali metodę batikową, rytowniczą oraz wyklejania.

Symboliczna sztuka ludowa

Prowadząca zajęcia Edyta Sak, pracownik muzeum, wprowadziła uczestników w świat wielkanocnej obyczajowości. – W tradycji chrześcijańskiej jajko jest symbolem odradzającego się życia, ale także Chrystusa Zmartwychwstałego – tłumaczyła instruktorka, dodając, że od wieków ludzie wierzyli w dobroczynne właściwości jajka. Przypomniała również, iż pierwsza pisanka, odkryta w wykopaliskach z okolic Opola, pochodzi z X w. – Wierzenia ludowe kazały przechowywać jajka wielkanocne w domu, ponieważ przynosiły pomyślność. Zakopywano je pod węgły, na polach. Taczano również jajka po ciele chorych ludzi, a nawet zwierząt, co miało zapewnić zdrowie. Zdobienie jaj wielkanocnych należało do najbardziej żywotnych dyscyplin dawnej plastyki obrzędowej – opowiadała E. Sak.

Wydrapać, wykleić, pomalować

Tegoroczna edycja warsztatów wielkanocnych cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najstarszych uczniów. Dyrektor muzeum Grzegorz Osial podkreślił ogromne zaangażowanie wychowanków Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie.

Zdobienia pisanek chętnie uczyły się również dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkolaki. Do każdej grupy wiekowej dostosowano odpowiednią dla niej technikę. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 z grupy „Motylki”, np. z ogromnym zaangażowaniem wyklejały świąteczne jajka. Jak powiedziała Barbara Ługowska, nauczycielka sześciolatków, choć najmłodsi poznają techniki zdobienia w przedszkolu, warto było przyjść do muzeum.

Na zakończenie każda grupa otrzymała dyplom uczestnictwa w warsztatach.

EW