Na ostatnim etapie
Kto tym razem zdobył możliwość podjęcia bezpłatnych lub częściowo płatnych studiów w Collegium Mazovia oraz wyjedzie do Brukseli? Komisja konkursowa zdecydowała, że najciekawszy pomysł na biznes zaprezentowała Aleksandra Chomińska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Koncepcje biznesplanu na rozwinięcie działalności gospodarczej Gabriela Federowicza z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. S. Staszica w Siedlcach oraz Jakuba Chwedoruka z IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żółkiewskiego w Siedlcach również znalazły uznanie jury. W sumie do etapu finałowego przystąpiło dziesięciu uczniów, którzy w końcowych zmaganiach musieli wykazać się kreatywnością i wiedzą wykraczającą daleko poza szkolny program przedsiębiorczości.
Młodzi i zdolni
Celem, jaki stawiają sobie organizatorzy, jest sprawdzenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, rynku finansowego, problematyki europejskiej oraz popularyzacja postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży.
– Poziom prezentacji był bardzo wysoki, ale wyrównany. Wystąpień słuchaliśmy nie tylko z przyjemnością, ale i podziwem dla wiedzy i oryginalnych pomysłów uczniów. Życzymy, by te koncepcje kiedyś doczekały się realizacji – podkreślił prof. Adam Koronowski, przewodniczący jury. Finałowa trójka zainteresowała się kolejno projektami założenia wytwórni cydrów, chowu alpaki w celu pozyskiwania wełny oraz hodowlą ślimaka afrykańskiego. – Cydr, zwany jabłecznikiem, to niskoprocentowe wino jabłkowe, bardzo popularne na zachodzie Europy. Moja prezentacja opierała się na koncepcji wdrożenia produkcji jabłecznika w naszym kraju, ponieważ Polska ma ogromny potencjał jabłkowy. Jesteśmy drugim, zaraz po Chinach, krajem na świecie słynącym z produkcji tego owocu – tłumaczyła A. Chomińska, zdobywczyni pierwszego miejsca.
Coraz więcej uczniów i szkół
Przedsięwzięcie, organizowane przez Collegium Mazovia Innowacyjną Szkołę Wyższą, z roku na rok zyskuje na popularności. W sumie Regionalny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej zainteresował już ponad sześć tysięcy uczniów. Młodzi ekonomiści reprezentowali placówki nie tylko z regionu. W tegorocznej edycji wzięły bowiem udział również szkoły z Warszawy, Płocka, Makowa Mazowieckiego, Bielska Podlaskiego, Pruszkowa czy Woli Osowińskiej. W tym roku z pytaniami i zadaniami konkursowymi pierwszego etapu zmierzyło się 787 uczniów z 47 szkół ponadgimnazjalnych z województw: mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i starosta Zygmunt Wielogórski.
Finaliści XI edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej:
I miejsce: Aleksandra Chomińska, ZSE w Międzyrzecu Podlaskim
II miejsce: Gabriel Federowicz, ZSP nr 3 w Siedlcach
III miejsce: Jakub Chwedoruk, IV LO w Siedlcach
IV miejsce: Adrian Kępka, ZSP nr 1 w Garwolinie
V miejsce: Jakub Stasik, IX LO w Warszawie
VI miejsce: Adam Puchalski, IX LO w Warszawie
VII miejsce: Agnieszka Gomoła, ZSE w Międzyrzecu Podlaskim
VIII miejsce: Jacek Jakubowski, IX LO w Warszawie
IX miejsce: Damian Siwiński, ZSE w Mińsku Mazowieckim
X miejsce: Łukasz Krzewski, ZSE w Mińsku Mazowieckim
GU