Finał olimpiady franciszkańskiej
Organizatorami konkursu byli: Kuria Prowincjalna OO. Franciszkanów z siedzibą w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i parafia oo. franciszkanów pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach. Przyświecał jej cel przybliżenia młodemu pokoleniu postaci św. Maksymiliana.
Decydujące spotkanie
Finały rozpoczęły się częścią pisemną, do której w kategorii szkół gimnazjalnych zakwalifikowało się 71 uczniów, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych 58 osób. Odbyła się ona w ZSP nr 4 w Siedlcach. Po jej zakończeniu uczniowie i ich opiekunowie uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy pw. św. Maksymiliana Kolbe w Siedlcach. Następnie wszyscy udali się do salek mieszczących się przy kaplicy oo. franciszkanów, w których miał miejsce dalszy przebieg olimpiady.
Po słodkim poczęstunku i przerwie organizatorzy ogłosili wyniki części pisemnej. Wyłoniono w obu kategoriach po dziesięć osób, z których do części ustnej przystąpiło po pięć osób. O zwycięstwie zadecydowała największa ilość zdobytych punktów.
Ostatecznie na poziomie szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Anna Czapska z Zespołu Szkół w Uścimowie w diecezji siedleckiej, drugie zajął Robert Lipiński z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach, a zdobywcą trzeciej lokaty została Joanna Chełstowska z Gimnazjum im. kard. S. Wyszyńskiego w Troszynie w diecezji łomżyńskiej. Na poziomie szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobył Artur Kos z LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie (diec. warszawska), drugie miejsce zajął Adam Chrostowski, a trzecie – Patrycja Szmelter, oboje z Zespołu Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy.
Duchowa wygrana
– Wewnętrznie czułem potrzebę poznania św. Maksymiliana, co zaowocowało tym, że zostałem laureatem. Myślę, że zdrowa rywalizacja, o której wspominał wiele razy św. Maksymilian, wzięła górę nad zdefiniowaniem mojego celu w przygotowaniu się do olimpiady, ponieważ już po pierwszym etapie zrozumiałem, że nie liczy się wygrana materialna, ale duchowa – powiedział Artur Kos, laureat pierwszego miejsca na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody, które zostały ufundowane przez o. Wiesława Pyzio, prowincjała Prowincji Warszawskiej Ojców Franciszkanów.
– Można zauważyć, że następuje wzrost zainteresowania młodzieży olimpiadą. W tym roku we wszystkich trzech kategoriach wiekowych wzięło udział ponad 1600 uczniów z 26 diecezji. Dalej należy się starać, by udział w olimpiadzie wzięło jak najwięcej młodzieży – zaznaczył o. Robert Stachowiak, olimpiady.
JPK