Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Warto być Polakiem

Nie miał żadnych związków z komunistycznym systemem, z ludźmi dawnych służb. Może dlatego stał się obiektem bezprecedensowych ataków establishmentu? „Przemysłu pogardy” - jak nazwał skierowane przeciw śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu kampanie nienawiści publicysta Piotr Zaremba.

Swój urząd traktował jako służbę publiczną, której nadrzędnym celem było dobro Polski: polska racja stanu i polski interes narodowy. Warto przypomnieć główne założenia jego prezydentury.

Naród

Mianem narodu określał wspólnotę wartości, kultury i historii pokoleń – tych żyjących aktualnie, przeszłych i przyszłych. Uważał, że „nasz naród po wszystkich swoich przejściach, po straconym XIX wieku, po okresie PRL-u wymaga rekonsolidacji. Polacy są zatomizowani, potrzebne jest im silniejsze sklejenie, a czynnikiem sklejającym jest poczucie silnej, w miarę pewnej siebie, choć nie bezkrytycznie przyjmowanej tożsamości”. Odrzucał ciągłe podnoszenie naszych słabości i dominującą wśród intelektualnych elit Polski „pedagogikę wstydu”. Podczas wykładu wygłoszonego w Siedlcach, w dniu otwarcia wystawy „Warto być Polakiem”, Jarosław Sellin przywołał słowa, jakie Lech Kaczyński wypowiedział do ubolewających (w nieoficjalnej rozmowie) nad polskim losem uczestników międzynarodowego spotkania:

„Nasza historia jest taka, że najpierw zatrzymaliśmy na kilkaset lat ekspansję Niemców na wschód, potem parcie islamu na zachód, a w końcu pochód rewolucji bolszewickiej. ...

Anna Wolańska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł