Miejsce święte wśród świętych
Krypta ma być miejscem pozwalającym po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę, a także świadectwem, że życie ludzkie jest świętym darem od Boga, dlatego powinno być ochraniane i cenione w każdym momencie rozwoju, od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Skarb matek i ojców
W niedzielę, 7 kwietnia, w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odprawiona została Msza św. ekspiacyjna. Podczas Eucharystii przepraszano Boga za grzechy dzieciobójstwa i lekceważenie daru życia w naszej ojczyźnie, zwłaszcza życia pod sercem matki. – Pomnik, który powstanie w naszym mieście, to dla wielu matek i ojców skarb. Będzie miejscem świętym wśród świętych. Stając przed kryptą, rodzice będą mogli czerpać radość, ponieważ ich dziecko, patrząc z nieba, będzie rozpraszało smutek – mówił podczas kazania ks. Gabriel Mazurek.
Po nabożeństwie wyruszył na cmentarz parafialny marsz różańcowy. Przewodniczyli mu młodzi
mężczyźni, którzy nieśli na ramionach biały krzyż. Towarzyszyły im dzieci z lampionami. Dalej szli księża oraz liczne grono wiernych. Biały krzyż posadowiono tuż przy wejściu, „w miejscu pięknie dobranym, by nikt nie przeszedł obok niego obojętnie” – jak powiedział proboszcz parafii ks. prałat Ryszard Andruszczak, dokonując poświęcenia.
Są chęci i poparcie
Inicjatorem powstania pomnika-krypty jest Stowarzyszenie „Rodzina Rodzinie”. Przedsięwzięciu przyświecają słowa z Księgi Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię”. – Założycielami organizacji były rodziny z parafii Przemienienia Pańskiego, którym nie wystarczała niedzielna Msza św. Zależało im na pogłębianiu relacji z Chrystusem. Od początku prowadził nas duchowo ks. Mariusz Zaniewicz, który jest kapelanem stowarzyszenia – opowiada Tomasz Górski, prezes stowarzyszenia, dodając, że z czasem organizacja nabrała konkretnych kształtów, a jej celem stało się umacnianie jedności małżeńskiej jednością z Chrystusem. Grupa rozrastała się i trzeba było podzielić ją na mniejsze kręgi. – W pewnym momencie zauważyliśmy, że dostaliśmy od Boga coś, czymś możemy się podzielić. I tak zrodził się pomysł powołania stowarzyszenia – dodaje Górski.
Prezes uważa, że straty dziecka doświadcza wiele rodzin. – Kiedy zaczęliśmy się poznawać, okazało się, że w naszej organizacji praktycznie nie ma ludzi, którzy tego nie przeżyli. Do niedawna prawo nie pozwalało na pochówek dzieci nienarodzonych. Jedyny ślad, jaki nam po nich pozostał, znajduje się w naszych sercach. Dlatego postanowiliśmy wybudować w Garwolinie pomnik, który upamiętniłby dzieci utracone. Dla nas to miejsce będzie szczególnie ważne. Pomoże nam bowiem zmierzyć się z tragedią, jaką jest śmierć dziecka – wyznaje T. Górski.
O tym jak bardzo krypta jest potrzebna, przekonał się ks. M. Zaniewicz, który został kapelanem w szpitalu powiatowym, gdzie rodzice, chcąc dokonać pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem, spotykali się z problemami.
Wszystkie te wydarzenia dały podwaliny pod budowę pomnika. Pomysł zyskał aprobatę proboszcza parafii ks. prałata R. Andruszczaka oraz błogosławieństwo biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego.
Darczyńcy, którzy zechcą wesprzeć inicjatywę, mogą wpłacać pieniądze za pomocą przelewu bankowego na numer konta: 34 9210 0008 0016 8087 2000 0020.
Waldemar Jaroń