Jubileuszowe dni ekumeniczne
Kodeńskie Dni Ekumeniczne zawdzięczają swoje powstanie o. Andrzejowi Madejowi OMI, kapłanowi, duszpasterzowi, poecie. Do zorganizowania pierwszego spotkania przyczynili się także: Marek Górski, Ewa Jóźwiak, Iwona Łoźna, Jan Turnau i Maria Szuszkiewicz. Wybór miejsca nie był przypadkowy – Kodeń i okolice to przecież miejsce, gdzie niemal obok siebie żyją katolicy, unici i prawosławni.
Cel niezmienny od lat
– Przez te wszystkie lata dni ekumeniczne cieszyły się dużą popularnością. Do Kodnia przyjeżdżały setki ludzi. Gościli tutaj hierarchowie różnych wspólnot chrześcijańskich – mówi rzecznik prasowy sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej o. Paweł Gomulak OMI, podkreślając, że od lat cel spotkań jest taki sam: wspólna modlitwa oraz przebywanie ze sobą, które owocują przyjaźnią między różnymi wyznawcami Chrystusa.
Wiara-nasz skarb
Od samego początku tradycyjny szkielet programu Kodeńskich Dni Ekumenicznych pozostaje niezmienny. Piątek poświęcony jest tradycji protestanckiej, sobota – katolickiej i prawosławnej.
W niedzielę uczestnicy spotykają się w cerkwi neounickiej w Kostomłotach, gdzie sprawowana jest liturgia bizantyjsko-słowiańska.
– Chęć przyjazdu do Kodnia wyraził biskup sandomierki Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu w Episkopacie Polski, a także hierarchowie Kościołów prawosławnego i ewangelickiego. Hasło tegorocznego spotkania to „Wiara – nasz skarb”. Temat ten wybraliśmy ze względu na trwający w Kościele katolickim Rok Wiary. Ponadto chcemy podsumować 30 lat dzielenia się wiarą – tłumaczy o. P. Gomulak.
Aby byli jedno
Dlaczego warto przyjechać do Kodnia? – Aby wspólnie się modlić, przebywać i poznawać. Jedność uczniów była ostatnią wolą Chrystusa – Jego testamentem. „By byli jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał”- zatem rozbicie chrześcijan jest antyświadectwem dawanym Ewangelii. Celem Kodeńskich Dni Ekumenicznych jest wspólna modlitwa, nauka głębszego i odpowiedzialnego życia wiarą, zawiązywanie ludzkich znajomości i przyjaźni, aby brat w Chrystusie nie był dla mnie kimś obcym – odpowiada zakonnik, dodając, iż widzialnym owocem 30-letniej tradycji spotkań jest nowe pokolenie, które wraz ze swoimi rodzicami czy dziadkami przybywa co roku do tej nadbużańskiej miejscowości. – Kodeńska Madonna jest – jak mówił bł. Jan Paweł II – Matką Jedności, dlatego Kodeń jest miejscem szczególnego wstawiennictwa Matki za wspólnotę Jej dzieci – uczniów Chrystusa, aby dążyli do widzialnej jedności – zaznacza o. Gomulak.
Zgłoszenia tylko do 20 maja
Koszt uczestnictwa w tegorocznych Kodeńskich Dniach Ekumenicznych wynosi 60 zł (wpisowe). Szczegółowych informacji dotyczących zakwaterowania i wyżywienia udziela organizator spotkania o. Paweł Gomulak OMI, tel. 503-188-782, e-mail: admin@koden.com.pl
MD