Region
Sprawozdania i dyskusje

Sprawozdania i dyskusje

Radni ocenili ubiegłoroczną działalność spółek miejskich oraz ośrodków pomocy społecznej. Chociaż wszystkie sprawozdania przyjęto większością głosów, nie zabrakło uwag i dyskusji.

Wiele pytań pojawiło się przy okazji głosowania nad podsumowaniem funkcjonowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Radny Mariusz Dobijański zwrócił uwagę, że przed rokiem wraz z oddaniem nowych dróg i części obwodnicy podjęto temat dotyczący zmiany organizacji ruchu. – Czy widzi pan konieczność, by nieco zmodernizować system komunikacji miejskiej? Czy widzi pan potrzebę wprowadzenia dodatkowego miejskiego autobusu linii 18, który służyłby mieszkańcom, zapewniając ruch między dwiema dynamicznie rozwijającymi się częściami miasta? – pytał prezesa MPK radny.

Bilety nie tańsze i nie droższe

Do dyskusji włączył się prezydent Wojciech Kudelski, który zwrócił uwagę, że z reorganizacją w komunikacji należy jeszcze się wstrzymać. – Przy rozważaniu zmian w rozkładzie jazdy MPK musimy wziąć pod uwagę planowane nowe rozwiązania komunikacyjne: budowę zintegrowanego centrum przesiadkowego po drugiej stronie torów, wykorzystanie żółtej hali na nowy dworzec autobusowy oraz realizację tunelu pod torami, w połączeniu z budową trzeciego odcinka obwodnicy miasta – wyjaśnił prezydent i uzupełnił: – Złożyliśmy odpowiednie dokumenty do marszałka. Za nami rozmowa na temat pozyskania środków na inwestycje, które umożliwią komfortową organizację ruchu dalekobieżnego i miejskiego.

Natomiast prezes MPK Krzysztof Dębiński stwierdził, że nie widzi potrzeby zmiany częstotliwości autobusu linii nr 18, bo, jak wynika z obserwacji, jest ona wystarczająca, a zwiększenie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Radny Jacek Garbaczewski był ciekaw, czy spadek ceny benzyny, która była główną przyczyną wzrostu opłat za bilety, może wpłynąć na ich koszt. – Czy stać nas na obniżkę cen biletów? – dopytywał radny. – Na pewno stać nas na to, aby w najbliższej przyszłości nie myśleć o podwyżce – stwierdził K. Dębiński. Prezes MPK przypomniał, że wprowadzenie nowego taboru spowodowało wzrost kosztów amortyzacji oraz ubezpieczenia. – Wszelkie udogodnienia kosztują – podsumował Dębiński.

Aquapark bez strat?

Przed głosowaniem dotyczącym przyjęcia sprawozdania z działalności Agencji Rozwoju Miasta Siedlce pojawiły się wątpliwości, czy spółka poradzi sobie z zarządzaniem aquaparkiem, skoro poprzedni rok zamknęła stratą finansową. – Działające w kraju pływalnie nie finansują się same. Z tym że większość tego typu obiektów jest budowana w ośrodkach jeszcze mniejszych niż nasze – zauważył prezes ARMS Mariusz Gruda. – Nie obiecuję, że wynik finansowy będzie dodatni, ale będziemy się starać, żeby nie trzeba było za dużo dokładać – stwierdził.

Radni chcieli wiedzieć również, czy zakup turbin gazowych za kilkadziesiąt milionów złotych przez siedleckie przedsiębiorstwo energetyczne był trafioną inwestycją, skoro wciąż nie oddano do użytku nowego bloku energetycznego. Prezes PEC tłumaczył, że powodem opóźnienia jest konieczność notyfikacji ustawy dotyczącej prawa energetycznego przez Komisję Europejską. – Uważamy, że to była bardzo dobra inwestycja. Nasze ceny są niższe niż w Radomiu, Białymstoku, Lublinie, Warszawie. Wciąż zgłaszają się odbiorcy zainteresowani podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej – przyznał Krzysztof Figat.

KO