Zatrzymaj się i żyj!
Jak podają statystyki, od początku roku 2013 na przejazdach kolejowych wydarzyło się 67 wypadków i kolizji. Siedem osób zginęło, 17 zostało rannych. Tylko w kwietniu tego roku doszło do 12 niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, w których zginęły dwie, a cztery zostały ranne… Dane są alarmujące, stąd akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
W piątkowy poranek, u zbiegu ulic Sokołowskiej i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, na przejeździe kolejowym między Strzałą a Siedlcami, kierowca samochodu osobowego wjechał pod nadjeżdżający pociąg. Pojazd, ciągnięty przez pociąg przez kilkanaście metrów po torach, został zmiażdżony, dwie osoby były poważnie ranne. To na szczęście była tylko symulacja wypadku, zorganizowana przez siedleckie służby ratownicze w ramach akcji „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”. Ogólnopolskie przedsięwzięcie zorganizowano po raz dziewiąty. Wszystko po to, by, szczególnie w okresie wakacyjnym, czyli w czasie zwiększonej ilości wyjazdów, uwrażliwiać kierowców i pieszych na zagrożenia związane przemieszczaniem się przez kolejowe przejazdy.
– Wybór miejsca akcji nie był przypadkowy, bowiem właśnie w tym miejscu, w listopadzie 2011 r., doszło do zderzenia pociągu towarowego z osobowym mercedesem. Na szczęście w wyniku tego zderzenia nikt nie poniósł śmierci, a dla kierującego samochodem sprawcy całe zdarzenie zakończyło się niegroźnymi potłuczeniami. Jednak jak wiemy wiele takich sytuacji kończy się tragicznie… – tłumaczy nadkom. Jerzy Długosz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Jednocześnie policjant apeluje o rozwagę: – Lekceważenie znaku „stop”, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, jazda slalomem pomiędzy półrogatkami na przejazdach kategorii B, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów kategorii A, to codzienność. Podobnie jak kierowcy samochodów zachowują się piesi i rowerzyści. Jak wskazują statystyki, przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Miejmy to na uwadze w czasie swoich podróży – podkreśla nadkom. J. Długosz.
Jak zauważył Ireneusz Soboń, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach, co roku na przejazdach kolejowych dochodzi średnio do około 250 wypadków. Akcja „Bezpieczny przejazd” prowadzona jest zatem przez cały rok. Organizowane są prelekcje i spotkania w szkołach i innych placówkach oświatowych. Ważna jest bowiem edukacja również tych najmniejszych.
GU