Opinie
Źródło: P
Źródło: P

Praca dla nielicznych?

Młodzi, wykształceni i bez pracy - tak wygląda coraz częściej portret osób w wieku 25-34 lata. Przyczyn jest wiele: brak doświadczenia, system kształcenia odbiegający od potrzeb rynku pracy czy wreszcie zbyt małe wsparcie ze strony rządu.

Od wielu lat stopa bezrobocia wśród młodych przekracza w Polsce 20%, co oznacza prawie pół miliona osób w wieku dwudziestu kilku lat zarejestrowanych w urzędach pracy. W kwietniu urzędy pracy dysponowały ofertami tylko dla 44,3 tys. osób – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Kłopoty ze znalezieniem pracy mają absolwenci praktycznie wszystkich kierunków. Obecnie studiuje ok. 2 mln osób, a ponad 1 mln uczy się w średnich szkołach zawodowych, policealnych i zasadniczych zawodowych. Problem będzie narastał, bowiem w latach 2013-2015 na rynku pojawi się ponad 1,3 mln absolwentów szkół wyższych – największa ich fala w okresie powojennym.

Kierunki dające zatrudnienie?

Nowe bezrobocie spowodował wzrost liczby szkół wyższych w Polsce przekraczający potrzeby gospodarki. W efekcie nasz kraj zajmuje dziś w Unii Europejskiej trzecie miejsce pod względem liczby studentów na 10 tys. mieszkańców (560); wyprzedza nas Słowenia i Finlandia. W Niemczech na taką samą liczbę obywateli przypada 233 studentów, w Austrii – 263, a w Belgii – 350. – Polaków jest coraz mniej, a coraz więcej z nich ma wyższe wykształcenie. Tym samym odsetek osób bezrobotnych po studiach musi być wyższy – wyjaśnia Ewa Marchel, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł