Rozmaitości
Źródło: JPK
Źródło: JPK

I tradycji stało się zadość

W niedzielę, 16 czerwca, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbyła się biesiada podlasko-mazowiecka, której od kilku już lat przyświeca cel promocji i wspierania kuchni regionalnej, reaktywowanie tradycji kulinarnych regionu podlaskiego i mazowieckiego oraz odświeżanie starych przepisów kulinarnych, spisanie ich i opracowanie na nowo.

– Wcześniej była to Biesiada Podlaska, później Mazowiecka. Teraz zwiększyliśmy jej zasięg i w tym roku spotkanie odbyło się jako Biesiada Podlasko-Mazowiecka. Ponadto impreza ta została połączona z pierwszą edycją Pikniku Wiedzy Praktycznej „Smacznie, zdrowo i ludowo”. Został on zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ireny Ostaszyk w Mordach – powiedziała Beata Mistrzuk, zastępca dyrektora M-GOK.

Do zobaczenia, do spróbowania

Podczas imprezy nie brakowało atrakcji. Dużym zainteresowaniem ciszyła się wystawa rzeźby ludowej Tadeusza Kamera z Radzikowa Stopek, wystawa prac dzieci z sekcji plastycznej M-GOK, wystawa zdjęć „Mordy w starej fotografii” oraz loteria fantowa prowadzona przez Małgorzatę Mikę, starszego bibliotekarza M-GBP. W czasie zabawy nastąpiło również ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego, do którego zgłoszono bardzo wiele regionalnych potraw i napojów, takich jak cepeliny, galareta mięsna, bigos, babka ziemniaczana, rolady, sałatki warzywne, pasztety mięsne, zrazy, ciasta – marchewkowe, serniki, sękacze, ciasto słonecznikowe, ogórki małosolne, nalewki – miód pitny, nalewka kawowa, zającówka, nalewka z mięty.

Konkurs palce lizać

W kategorii „przystawki, sałatki i surówki” I miejsce zdobyła Krystyna Ogrodniczuk (pieczarka a’la ryba), II miejsce zajęła Anna Kondraciuk (rolada szpinakowa), zaś III otrzymała Krystyna Radzikowska (sałatka selerowa). Mirosławowi Tymoszukowi przyznano wyróżnienia za ogórki małosolne, a za sałatkę z kurkumy – Krzysztofowi Dmowskiemu. Za najlepsze w kategorii „potrawy mięsne i półmięsne” uznano: pasztet domowy wieprzowo-drobiowy autorstwa Stanisława Bareji, zrazy zawijane wykonane przez Ewę Matejczuk oraz kurczaka faszerowanego z jajem, przygotowanego przez Liliannę Barbarę Bielak. Wśród konkursowiczów startujących w kategorii „desery i ciasta” trumfowała Alina Niewęgłowska za ciasto marchewkowe, II miejsce zdobyła Danuta Troć (ciasto z coca-colą), III miejsce ex aequo Zdzisława Chacińska (sernik szachownica) i Barbara Osińska (ciasto LEON), a wyróżnieniem uznano Alicję Siemieńczuk za sękacza znakomitego. W kategorii „napoje alkoholowe i bezalkoholowe” I miejsce otrzymała Stanisława Świderska (nalewka z mięty), II miejsce Irena Wawryniuk (nalewka kawowa) i III miejsce Mariola Olszewska (miód pitny trójniak korzenny).

Z muzyką i książkami

Wszystkich tych potraw i napojów można było skosztować podczas biesiady, a żeby stało się zadość tradycji, o część muzyczną zadbał zespół ludowy Podlasianki, który wykonał m.in. pieśni „Polskie kwiaty”, „Grusza w polu”, „Za stodołą zimna rosa” i nowy autorski utwór „Emeryci”, który publiczność rozbawił najbardziej. – Jako zespół bardzo się ciszymy, że możemy dzielić się talentem z innymi, a przy tym podtrzymywać tradycję. To dla nas wielki zaszczyt i oczywiście motywacja do dalszego działania – zaznacza Krystyna Noszczak, członkini zespołu.

Dodatkowo piknik stanowił inaugurację akcji „Masz zbędne książki? Podaruj je bibliotece!”, mającej na celu wzbogacenie księgozbioru biblioteki. Potrwa ona do końca tego roku. W imprezie uczestniczyło blisko 200 osób i przebiegła ona w atmosferze ciepłej, sympatycznej zabawy.

Justyna Paulina Kołodziejczuk