Poszerzanie wspólnego świata
Biała Podlaska Ważny gest
Teren, na którym funkcjonował obiekt hotelarsko-gastronomiczny, był własnością Gminy Miejskiej Biała Podlaska. Nieruchomość w 2008 r. została wystawiona na sprzedaż. Mimo ogłoszenia kilku przetargów, nie udało się znaleźć żadnego nabywcy. Działka leży przy ul. Powstańców. Jej powierzchnia liczy 1,6 ha. W ostatnim czasie obiektem zainteresowało się stowarzyszenie „Wspólny Świat”.
– Lokal przy ul. Pokoju stał się za mały na nasze potrzeby. Z roku na rok przybywa nam kolejnych podopiecznych. Obecnie prowadzimy sześć oddziałów przedszkolnych, szkołę podstawową oraz Ośrodek Terapii i Diagnostyki dzieci z Autyzmem. Rozpoczęliśmy procedury związane z utworzeniem gimnazjum. Opiekujemy się ponad setką dzieci. Najmłodsze mają po 2-3 lata, najstarsze dobiegają 20-tki. Od września uruchamiamy kolejny oddział przedszkolny. W tym celu zamierzamy wynająć kilka pomieszczeń w budynku po dawnej przychodni przy ul. Warszawskiej – mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia.
Przyszłościowe myślenie
Zaznacza, że nie chce zostawiać nikogo bez pomocy, bo doskonale pamięta, jak kilka lat temu sama szukała wsparcia dla siebie i swojego syna. Tłumaczy, że ok. 80% autystycznych dzieci będzie potrzebowało opieki do końca życia. Z tego powodu zamierza utworzyć dom dla dorosłych dotkniętych autyzmem.
– Byłoby barbarzyństwem, gdybyśmy naszych podopiecznych, których przez lata edukowaliśmy, poddawaliśmy terapii i wprowadzaliśmy w świat, nagle zamknęli w czterech ścianach ich domów. Nie wyobrażam sobie pozostawienia dorosłej autystycznej osoby z jej ponad 60-letnimi rodzicami. Takie rozwiązanie może dać trudne skutki. Osoby autystyczne wymagają bardzo specyficznych warunków. Typowe warsztaty terapii zajęciowej nie są przygotowane na przyjęcie takich ludzi. Budowa Ośrodka Terapii, Edukacji i Rekreacji jest dość ryzykowną, ale też bardzo potrzebną inicjatywą. Trudno mówić dzisiaj o szczegółach. Teraz, gdy mamy już odpowiednie miejsce, zaczniemy wszystko precyzować. Liczymy na pomoc z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej i poparcie marszałka naszego województwa. W ubiegłym roku wyodrębniliśmy specjalny fundusz, na którym chcemy gromadzić pieniądze potrzebne do budowy domu dla dorosłych z autyzmem. Założyliśmy „Klub STU”, skupiający instytucje i przedsiębiorców, które obiecały regularną pomoc finansową – opowiada A. Chwałek.
Jedyni na wschodzie
Podkreśla, iż w Polsce rodzi się coraz więcej autystycznych dzieci. Mimo to ciągle brakuje placówek diagnozujących tę chorobę. Zbyt mało jest także ośrodków terapii i placówek edukacyjnych, dedykowanych dzieciom i młodzieży autystycznej. Miejsca, takie jak „Wspólny świat” można policzyć na palcach jednej ręki. Bialska placówka jest jedyną na ścianie wschodniej, która świadczy tak kompleksową pomoc. Z jej oferty korzystają nie tylko mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolic. Po pomoc zgłaszają się m.in. osoby z Siedlec i Białegostoku. Nie wszystkich stać na korzystanie z komercyjnych ośrodków, które powstają w stolicy. W Białej Podlaskiej liczba udzielonych konsultacji i wystawionych diagnoz sięga do 20 miesięcznie. Rozbudowa i rozwój obecnych struktur są więc w pełni uzasadnione.
AWAW