Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Teatr na ludowo

Już po raz 40 w Stoczku Łukowskim odbył się Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych Jest to najstarsza tego typu impreza kulturalna w Polsce.

 
Dwa dni, 22 i 23 czerwca, były dla mieszkańców Stoczka okazją do przeniesienia się w inny świat. W jednym miejscu zgromadziły się zespoły teatralne z: Dokudowa, Orli, Hołowna, Zegrza, Grabowa, Lalin, Jakówek, Worgul, Rossosza, Sosnówki oraz, oczywiście, ze Stoczka Łukowskiego. Tematami przedstawień czerpiących z tradycji ludowych były m.in.: dokudowski korowaj, kiszenie kapusty, dziecięcy pokój, zmówiny czy śluby krakowskie. Prezentacja spektakli odbyła się w sali widowiskowej MOK.

Ponadto, uczestniczący w imprezie dowiedzieli się nieco na temat zasobów kulturalnych, turystycznych i historycznych Ziemi Łukowskiej. Natomiast miejscowa Orkiestra Dęta OSP poprowadziła barwny korowód. W murach budynku MOK można było podziwiać malarstwo Zbigniewa Kołodzieja i Alicji Pięta, rzeźby Michała Sałasińskiego oraz witraże Waldemara Kędzierskiego. Uczniowie Zespołu Oświatowego ze Stoczka zaprezentowali tańce ludowe, a instruktorzy z Łukowskiego Ośrodka Kultury zapewnili dzieciom gry.

Jubileusz był nie tylko zabawą, ale także okazją do wręczenia odznaczeń. Łukowski Ośrodek Kultury może się poszczycić odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznaczenie dyrektorowi placówki Arturowi Mydlakowi wręczył Artur Sępoch – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

W tym roku w organizację sejmiku zaangażował się zarząd główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Kultury, burmistrz miasta, Miejski Ośrodek Kultury w Stoczku Łukowskim oraz Łukowski Ośrodek Kultury.

Wioletta Ekielska