Historia
Źródło: MB
Źródło: MB

Absolwenci – przybywajcie!

21 września odbędzie się piąty zjazd nauczycieli i absolwentów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach. Tegoroczna inicjatywa będzie mieć charakter niezwykły, bowiem popularny „Elektryk” świętuje 110 lat istnienia…

– W kolejnych zjazdach udział biorą zarówno przedstawiciele starszych roczników, jak i ci, którzy są świeżo upieczonymi absolwentami – tłumaczy Andrzej Brochocki, przewodniczący komitetu zjazdowego, zachęcając związanych z ZSP nr 1 do jak najliczniejszego przybycia do szkoły. – Tego typu inicjatywy to doskonała okazja do powspominania i przypomnienia sobie zacierających się w pamięci twarzy nauczycieli i kolegów. W starych murach można odnaleźć siebie i poczuć atmosferę dawnych lat – mówi A. Brochocki. Przewodniczący komitetu, i jednocześnie absolwent „Elektryka”, uzupełnia myśl stwierdzeniem, że nieodłącznym elementem przypadkowych spotkań po latach jest uzmysłowienie sobie szybko upływającego czasu, ale i nieodparta chęć powrócenia do początków historii i ludzi, którzy ją tworzą… Stąd pomysł organizacji zjazdów.

– Co nas tu przyciąga? Przede wszystkim wspomnienia i to, co po zsumowaniu tworzy tradycję szkoły. Każdy z nas zostawił tu cząstkę siebie, znajomości i przyjaźnie, warto więc wrócić do korzeni – mówi A. Brochocki, dodając: – Ważne jest nie tylko to, dokąd idziemy, ale należy pamiętać również o tym, skąd przychodzimy. Niech nasza liczna obecność na zjeździe będzie dowodem na siłę i wartość więzi absolwentów ze swoją szkołą!

Ponad 100 lat temu…

Nikołaj Iwanowicz Nikołajew z Temriukska (obwód kubański) 1 lipca 1903 r. został inspektorem, czyli ówczesnym dyrektorem Siedleckiej Szkoły Uczniów Rzemieślniczych o trzyletnim cyklu nauczania, która kształciła zawodowo uczniów w dwóch kierunkach: kowalsko-ślusarskim i stolarskim. Kadra pedagogiczna wywodziła się głównie spośród Rosjan. Instruktorami warsztatów byli Polacy. Naukę podjęło 36 uczniów. W następnym roku liczba ich wzrosła do 62. Do szkoły przyjmowani byli uczniowie bez względu na pochodzenie społeczne, narodowościowe bądź wyznaniowe, lecz młodzież polskiego pochodzenia stanowiła mniejszość.

Do 1914 r. placówkę ukończyło 147 uczniów. W czasie I wojny światowej była ona nieczynna. Urządzenia warsztatowe, środki dydaktyczne, cenniejszy sprzęt oraz akta szkolne wywieziono do Rosji. Rok później gmach przejęli Niemcy na szpital wojenny.

We wrześniu 1919 r., z inicjatywy prezydenta miasta Edmunda Koślacza, podjęła działalność Miejska Szkoła Rzemieślnicza im. Stanisława Staszica. W 1922 r. opuścili ją pierwsi absolwenci.

Kolejny ważny etap w historii placówki miał miejsce w roku 1937 – wówczas to powstało czteroletnie Państwowe Gimnazjum Mechaniczne im. S. Staszica, a w wyniku reorganizacji szkolnictwa zawodowego w 1948 r. dotychczasowe gimnazjum zostało przekształcone w trzyletnie Liceum Mechaniczne I i II stopnia. Placówka otrzymała status pełnej szkoły średniej.

W roku 1965 władze oświatowe powołały – na bazie istniejących szkół – zbiorczą placówkę oświatową pod nazwą Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. Karola Świerczewskiego. W skład zespołu weszły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 o kierunkach kształcenia: mechanik samochodowy, ślusarz, tokarz, elektromonter, radiomonter; Technikum Elektryczne pięcioletnie o specjalnościach: elektroenergetyka, radiotechnika i telewizja (w następnych latach elektronika); Technikum Elektryczne trzyletnie, na podbudowie ZSZ, o specjalności elektroenergetyka oraz Państwowa Szkoła Techniczna o pięciosemestralnym cyklu nauczania, kształcąca absolwentów liceów ogólnokształcących o specjalności telewizja odbiorcza. W pierwszym roku działalności ZSZ nr 1 liczył 27 oddziałów i 1071 uczniów.

W 1990 r. rada pedagogiczna ZSZ nr 1 podjęła uchwałę o rezygnacji z patrona szkoły gen. K. Świerczewskiego, by w roku 1994 zdecydować o przywróceniu (po 50 latach) imienia dawnego patrona placówki – S. Staszica. Rok później odbył się pierwszy zjazd absolwentów.

Wspomnienia i współczesność

W programie zjazdu jest m.in.: uroczysta Msza św. w siedleckim kościele św. Stanisława (o 10.00), uroczyste otwarcie spotkania – część oficjalna i artystyczna (12.00), o 14.00 obiad, godzinę później zwiedzanie szkoły i spotkania z nauczycielami, a wieczorem – o 18.00 – bankiet. Zainteresowanych szczegółowymi informacjami odsyłamy do strony internetowej www.zsp1.siedlce.pl – w oddzielnej zakładce pomieszczone są zjazdowe wiadomości. Wymagane jest potwierdzenie udziału w wydarzeniu – zgłoszenia przyjmowane będą do 10 września.

Tymczasem organizatorzy – ze względu na spodziewaną dużą liczbę uczestników (tak z kraju, jak i z zagranicy) – zachęcają do wsparcia finansowego przedsięwzięcia. Pozyskane środki pomogą nie tylko w organizacji zjazdu, ale m.in. również w wydaniu albumu o szkole oraz zorganizowaniu wystaw jubileuszowych o placówce. Stąd też apel o opisane zdjęcia lub inne dokumenty upamiętniające chwile spędzone w „Elektryku”. Wszelkie materiały można przesyłać na adres: zjazdabsolwentow@zsp1.siedlce.pl.


MOIM ZDANIEM

Krystyna Więcławek – dyrektor ZSP nr 1

Placówką kieruję od 1 września 2007 r. Podjęłam się zarządzania szkołą z dwóch powodów –  osobistego, jako absolwentka szkoły, i zawodowego – z wykształcenia jestem mgr. inż. elektrykiem, znam zagadnienia techniczne, co okazuje się bardzo potrzebne w zarządzaniu i administrowaniu placówką oświatową prowadzącą kształcenie zawodowe.

W latach 1971-1976, kiedy byłam uczennicą, szkoła uchodziła za jedną z najbardziej renomowanych placówek zawodowych w Polsce. Dziennikarze Telewizyjnego Kuriera Mazowieckiego, po jej zwiedzeniu, w wyemitowanym na antenie telewizji polskiej programie nazwali ją „szkołą XXI w”. Nauczyciele byli dla nas autorytetem, wzorcem do naśladowania, wzbudzali respekt, ale i ogromny szacunek. To dzięki nim tak wielu z nas osiągnęło życiowy sukces.

Jako dyrektor nie żyję tylko wspomnieniami. Z optymizmem patrzę w przyszłość. W szkole nastąpiły duże zmiany: przeprowadzono generalny remont jednego budynku dydaktycznego wraz z salą audiowizualną oraz gimnastyczną. Powstała sala fitness i siłownia wyposażona w profesjonalny sprzęt. Zakupiono nowe meble do sal lekcyjnych. Doposażono pracownie zawodowe w nowoczesny sprzęt oraz specjalistyczne oprogramowania. Utworzono pracownię mechatroniczną i dwie pracownie informatyczne. Uruchomiono radiowęzeł szkolny.

Nie mamy problemu z naborem uczniów do klas pierwszych. Największym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszy się zawód technik mechatronik i technik informatyk. Nasi uczniowie osiągają liczne sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe. Technikum nr 1 w rankingu miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita” 2012 znajduje się wśród najlepszych techników w Polsce – zajęło szóste miejsce w województwie mazowieckim, a 75 w Polsce, zaś w 2013 r. jesteśmy na 16 pozycji w województwie. To duży sukces szkoły i dobra wiadomość dla uczniów z Siedlec i regionu. Wszak od wyboru szkoły zależy wiele… Czasem cała przyszłość!

GU