Wrzesień, targi, rekordy…
Jubileuszowa, a zarazem rekordowa pod wieloma względami impreza odbyła się 7 i 8 września.
Głównym organizatorem tegorocznej wystawy, której przyświecało hasło „Bezpieczne rolnictwo – zdrowe społeczeństwo!”, był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce, wspierany przez miasto Siedlce, powiat siedlecki, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W tym roku targi wpisały się w trwające w tym czasie Dni Siedlec.
Napaść oczy
Uczestnikami wystawy byli producenci wyrobów mięsnych i mlecznych, produktów owocowo-warzywnych, miodów, pieczywa, materiału siewnego, pasz, a także firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa oraz hodowcy zwierząt gospodarskich. Nie bez kozery główny organizator imprezy określa ją jako święto rolników ziemi siedleckiej. Wystawcy prezentowali swoje najnowsze osiągnięcia i produkty rolne, a hodowcy najlepsze sztuki zwierząt.
Na targach można było zakupić produkty tradycyjne i regionalne wytwarzane w gospodarstwach ekologicznych oraz poznać ofertę wypoczynkową mazowieckich gospodarstw agroturystycznych. W czasie trwania wystawy odbywał się kiermasz żywności ekologicznej z terenu działania siedleckiego oddziału MODR. Amatorów pieczywa ekologicznego, przetworów mlecznych, wędlin ekologicznych czy przetworów owocowo-warzywnych nie brakowało. Podobnie jak tych, którzy za punkt honoru postawili sobie zakup wyrobów artystów ludowych albo roślin doniczkowych i ogrodowych. Dodatkowe atrakcje to piknik zbożowy, wystawa klaczy hodowlanych i ogierów rasy polski koń zimnokrwisty, koni arabskich, jak też pokazy – władania szablą i lancą z konia oraz jazdy zaprzęgiem parokonnym. Fani folkloru mogli podziwiać występy uczestników XXI Międzynarodowego Festiwalu Pieśni, Tańca i Folkloru.
Rekordy pobite
– Wszystkie komentarze, które słyszałem o tej dorocznej imprezie, były bardzo pozytywne – przyznaje Marek Niewęgłowski, dyrektor siedleckiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. I nie kryje zadowolenia z efektu wieńczącego kilkumiesięczne przygotowania do targów. W tym roku rozpoczęły się pod koniec maja i trwały przez cały okres wakacji.
Mimo poczucia, że wszystko dopięte zostało na ostatni guzik, organizatorzy nigdy nie są jednak w stanie przewidzieć tego, co jest warunkiem dużej frekwencji podczas imprezy, czyli pogody. – W związku z tym, że dopisała, gościliśmy więcej wystawców. Po raz pierwszy w historii targów ich liczba przekroczyła 500. Myślę, że pobite zostały też rekordy dotyczące odwiedzających. Według szacunków policji było ich ponad 140 tys., z czego ponad 80 zarezerwowało sobie na to niedzielę – konkluduje M. Niewęgłowski. Pytany o to, co przyciąga tłumy na tę bądź co bądź branżową imprezę, odpowiada: – W mojej opinii są to przede wszystkim maszyny rolnicze, czyli ekspozycja techniczna. Targi organizujemy przecież głównie z myślą o rolnikach. Zainteresowani są także mieszkańcy miasta przychodzący na siedleckie błonia całymi rodzinami. Wielkim powodzeniem cieszyła się, jak zawsze, wystawa małych zwierząt oraz pokaz koni, których w ubiegłym roku nie mieliśmy okazji podziwiać. Oferta była bardzo szeroka, a obejmowała także m.in. rękodzieło artystyczne oraz stoiska firm niezwiązanych z rolnictwem – stwierdza.
Laureaci konkursów
Najlepszy Produkt Tradycyjny Wschodniego Mazowsza 2013
I. Cecylia Kur (pow. sokołowski) za pomastę
II. Martyna Częścik (pow. węgrowski) za pyzy nadziewane serem „Biedaki”
III. Anna Szpura (pow. łosicki) za miód wielokwiatowy łąkowy z Kornicy
Piękna Zagroda Wizytówką Wsi 2013
I. Joanna i Waldemar Steleżukowie, Chlebczyn, gm. Sarnaki
II. Romualda i Apoloniusz Pawłowowie, Wasilew Skrzeszewski, gm. Repki
III. Barbara i Ryszard Kociowie, Przywory Duże, gm. Domanice
Konkurs klubów 4 H – Bioróżnorodność w moim otoczeniu
I. Krystyna Domańska, Radzików Wielki, gm. Mordy
II. Weronika Chojecka, Radzików Wielki
III. Julia Częstochowska, Drażniew, gm. Korczew
Konkurs Agroliga 2013 – etap oddziałowy
Józef Pielak – Polik 6, gm. Maciejowice, pow. garwoliński – Mistrz Agroligi 2013 r. Siedleckiego Oddziału MODR w kategorii „Rolnik”
Michał Rusak – Samorządki Kolonia 1, gm. Górzno – Mistrz Agroligi 2013 r. Siedleckiego Oddziału MODR w kategorii „Firma”
Konkurs Hit XX MDzDR 2013
HIT MDzDR 2013 otrzymało urządzenie Prasoowijarka McHale Fusion 3 prezentowana przez Przedsiębiorstwo ROLMECH Sp. z o.o. Oddział Węgrów
Wyróżnienia: rozdrabniacz zawieszany do drewna prezentowany przez firmę Protechnika z Łukowa, kołowy ciągnik rolniczy FARMTRAC 690 DT przedstawiony przez FARMTRAC TRACTORS EUROPE Sp. z o.o. z Mrągowa
KL