Opinie
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Chleb nasz powszedni

Doniesienia o tym, że Polacy marnują ogromne ilości jedzenia, zdają się przeczyć rosnącemu problemowi ubóstwa i niedożywienia. Ale to pozory. Wśród nas naprawdę są tacy, dla których głód jest - mówiąc przenośnie - chlebem powszednim. Jedną z form pomocy, jaką najbardziej potrzebujących otacza Caritas, stanowi program PEAD.

Ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, potwierdza: niedożywienie to problem, z jakim boryka się wiele rodzin. Związane jest z dysfunkcjami: bezrobociem, niezaradnością życiową, także alkoholizmem. – Obserwując to zjawisko, zauważamy, że przybywa osób, którym brakuje „do pierwszego”, co często zmusza je do korzystania z pomocy – stwierdza ks. Bieńkowski.

Po raz dziesiąty

Program „Dostarczania nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej” (PEAD) w Caritas jest realizowany w Polsce od chwili przystąpienia naszego kraju do Unii w 2004 r. Jak informuje Elżbieta Sztabler, krajowy koordynator programu, jego główny cel to udzielanie stałej pomocy żywnościowej osobom bezrobotnym, o niskich dochodach, ludziom samotnym i rodzinom ubogim, wielodzietnym i dysfunkcyjnym, rodzinom, w których są osoby chore i niepełnosprawne, będącym pod opieką 42 Caritas diecezjalnych. ...

KL

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł