Aby dać świadectwo
Inicjatywa „Modlitwa na ulicach miast” powstała po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki – apostoła Bożego Miłosierdzia, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Odbyła się ona 28 września 2008 r. w Białymstoku. Od sześciu lat ta data jest nieodłącznie związana z inicjatywą.
„Na uśmierzenie gniewu”
Zaproszeni do udziału w modlitwie są wszyscy, nie tylko mieszkańcy miast, ale także miasteczek i wsi. Jak pisze na swojej stronie organizator ogólnopolskiej akcji – Iskra Bożego Miłosierdzia – „Pragniemy, aby poprzez tę modlitwę dać świadectwo wielkiej mocy Bożego Miłosierdzia. Modlimy się także w intencjach, które niepokoją nasze lokalne społeczności. Idea odmawiania Koronki na ulicach i skrzyżowaniach naszych miast to przypominanie światu przesłania Bożego Miłosierdzia”. Warto wspomnieć o obietnicy dla odmawiających Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą sam Pan Jezus złożył św. s. Faustynie Kowalskiej: „Modlitwa ta jest na uśmierzenie gniewu Mojego” (Dz. 476).
Wezwani do modlitwy
W Radzyniu Podlaskim pomysłodawcą włączenia się w akcję była wspólnota modlitewna działająca przy parafii Trójcy Świętej, na czele z Ewą Szabrańską, która została zainspirowana tą myślą podczas wizyty u grobu bł. ks. M. Sopoćki w Białymstoku dwa lata temu. Wśród zgromadzonych na pl. Wolności radzynian znaleźli się nie tylko, jak można by się spodziewać, starsi mieszkańcy. Nie zabrakło także duchownych lokalnych parafii, młodzieży, a nawet dzieci. Inicjatywa odbyła się w Radzyniu po raz pierwszy, jednak – sądząc po dużym zainteresowaniu lokalnej społeczności – nie ostatni.
Monika Burczaniuk