Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wolna wola pomagania

Sieci handlowe, mali sklepikarze czy restauratorzy wreszcie nie muszą płacić podatku VAT od darowizn na cele charytatywne. To dobra wiadomość dla organizacji pożytku publicznego zajmujących się zbieraniem i przekazywaniem żywności, a przede wszystkim dla tych, którym na co dzień brakuje jedzenia.

Zmiana w prawie pozwoli sklepom i innym placówkom na oddawanie produktów żywnościowych bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Do tej pory bowiem podatki od darowizn skutecznie zniechęcały do dobroczynności. Wiele firm z uwagi na potencjalne problemy z urzędem skarbowym wolało wyrzucić żywność z upływającym terminem ważności czy w uszkodzonych opakowaniach. Opodatkowana darowizna powodowała koszt znacząco wyższy od jej utylizacji.

Bolesny VAT

Znane są przypadki przedsiębiorców, którzy zamiast wyrzucać dobrą żywność, chcieli przekazać ją potrzebującym. Niestety nie zawsze kończyło się to szczęśliwie. Największym echem odbiła się głośna przed kilkoma laty sprawa przedsiębiorcy z Legnicy. Piekarz likwidował czerstwe pieczywo, przekazując je bezdomnym. Urząd skarbowy zażądał od niego zapłaty podatku w wysokości ponad 200 tys. zł. Zdaniem fiskusa takie działania nie były likwidacją, lecz darowizną, od której należy odprowadzić VAT.

Do tej pory bowiem właściciel piekarni, zakładu przetwórczego bądź marketu chcący przekazać pełnowartościową żywność potrzebującym musiał zapłacić podatek. W zależności od produktu wynosił on od 5 do 23% wartości towaru. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł