Mieszkania pod klucz
– Nie wiem, czy jest w Polsce takie drugie miasto, które rozwiązało w ten sposób problem budownictwa komunalnego. Pomysł jest o tyle dobry, że koszty budowy rozkładają się na lata i miasto stać na spłacanie rat – podkreślił prezydent Wojciech Kudelski. Nowym lokatorom życzył, aby jak najlepiej im się mieszkało. – Można być człowiekiem niezamożnym, ale można godnie żyć i w tym kierunku zmierzamy. Abyście wszyscy państwo, którzy zamieszkacie w tych mieszkaniach, mieli pracę, a dzięki niej mogli zarabiać na czynsz, mieć środki na utrzymanie swoich dzieci i ich kształcenie – dodał prezydent.
Wzór dla samorządów
Andrzej Kuć, właściciel firmy „Akpol” z Mińska Mazowieckiego, która zrealizowała inwestycję, podkreślił, że siedlecki program budownictwa komunalnego to nowatorska i unikatowa inicjatywa w skali kraju, która pozwala na rozwiązanie problemów wielu ludzi. – Sam jestem samorządowcem i wiem, że takie projekty pokazują naszą wrażliwość oraz solidaryzm społeczny z ludźmi, którzy nie zawsze samodzielnie potrafią radzić sobie ze swoimi problemami – przyznał.
Poświęcenia bloku i lokali mieszkalnych dokonał proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Eugeniusz Filipiuk. Chwilę potem lokatorzy odebrali klucze do swoich nowych mieszkań z rąk prezydenta W. Kudelskiego i przewodniczącego rady miasta Henryka Niedziółki, którym towarzyszyli przewodniczący komisji gospodarki mieszkaniowej Arkadiusz Mazurkiewicz oraz były przewodniczący rady miasta Piotr Karaś.
Gotowe do zamieszkania
Mieszkania w bloku przy ul. Tetmajera 7 mają od 27 do 73 m². Standard wyposażenia lokali jest wysoki. Łazienki wykończono glazurą i posadzkami gresowymi, zamontowano wanny, umywalki i wc z niezbędną armaturą. Pomieszczenia kuchenne mają zlewozmywak z baterią oraz kuchnie elektryczne. We wszystkich pokojach, kuchniach i korytarzach ułożono panele podłogowe. Łącznie w bloku zamieszka ponad 180 osób. Większość z nich opuściła przeznaczone do rozbiórki budynki przy ul. Pułaskiego i Asza. – Warunki, jakie należy spełnić, aby znaleźć się na liście osób uprawnionych do zamieszkania w bloku komunalnym, to przede wszystkim kryterium dochodowe i brak zadłużenia czynszowego w przypadku lokatorów komunalnych. Bierzemy też pod uwagę okoliczności dodatkowe, np. zły stan zdrowia osoby ubiegającej się o lokal lub członka jej rodziny – mówi Tomasz Lipiński, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej urzędu miasta. Czynsz w bloku wyniesie od 4 do 6 zł za m² miesięcznie. Dodatkowo każdy z mieszkańców będzie musiał płacić za energię elektryczną, wodę i ścieki.
Ambitne plany
W ciągu ostatnich dwóch lat w Siedlcach wybudowano 119 nowych mieszkań komunalnych i 26 socjalnych. Obecnie trwa budowa dwóch kolejnych bloków przy ul. Tetmajera 15 z 46 i Tetmajera 4 z 76 mieszkaniami. Do 2015 r. powstaną w sumie 333 lokale.
KO