Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Uważaj!

Ostatnie tygodnie pokazały, że - mimo iż piesi przechodzą przez ulicę w wyznaczonych do tego miejscach - bardzo często dochodzi do tragicznych wypadków. Wina leży po stronie zarówno kierowców, jak i przechodniów.

Wchodząc na jezdnię, jesteśmy zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia, czyli tzw. zebry. Niestety nie zawsze dokładnie sprawdzamy, czy nie nadjeżdża auto i bez zastanowienia wkraczamy na pasy. Z kolei kierowcy, zbliżając się do nich, nie zwalniają. Do tego, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, do wypadków dochodzi przede wszystkim z powodu niezauważenia pieszego przez kierowcę pojazdu.

Za dużo

Ok. 30% wypadków drogowych w Polsce ma miejsce z udziałem pieszych. W zdarzeniach tych ginie ponad tysiąc osób rocznie. Pieszy jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego w razie potrącenia doznaje dotkliwych obrażeń, często skutkujących śmiercią lub niepełnosprawnością. Najlepszą ochroną jest rozsądek, przestrzeganie przepisów oraz ostrożność, którą w tym przypadku można uznać za synonim wyobraźni. Przechodzień powinien bowiem wyobrażać sobie, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy.

Dwie strony

Kierujący pojazdem, zbliżając się do „zebry” dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego miejsca nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność.

Noś odblaski

Najgorsze tygodnie tego roku pod względem warunków drogowych wciąż są przed nami. Kierujący jak i piesi muszą już teraz przestawić swój sposób myślenia i dostosować się do niesprzyjającej pogody oraz złej widoczności. W konfrontacji z pojazdem przechodzień zawsze jest na straconej pozycji. Ciemne ubranie i brak elementów odblaskowych sprawiają, że dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie, np. zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupu z elementami odblaskowymi itp., zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia.

JAG