Diecezja
Źródło: WAS
Źródło: WAS

Stara plebania zatętniła życiem

Pod koniec października zakończono remont tzw. starej plebanii przy kościele Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Zabytkowy budynek z XVIII w., przez dziesięciolecia dość zaniedbany, zyskał nie tylko blask, ale przede wszystkim funkcjonalność.

W pięknych, jasnych, nowocześnie wykończonych pomieszczeniach zatętniło życie: rozpoczął działalność sklep prowadzony przez Fundację Pamięci Unitów Podlaskich „Arka”, swoje spotkania odbywa wspólnota AA, znalazły tu dla siebie miejsce również parafialne wspólnoty. Trwają przygotowania do otwarcia świetlicy socjoterapeutycznej.

Wsparcie dla osób uzależnionych

W jednym z pomieszczeń od ul. Ostrowieckiej znalazł się sklep z dewocjonaliami. Jest on prowadzony przez Fundację „Arka”, która została powołana do wspierania finansowego Stowarzyszenia „Martyrium”, a to z kolei opiekuje się Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Radzyń ma tradycje związane z unitami podlaskimi. W mieście istniała parafia unicka, w położonym niedaleko Drelowie unici oddali życie w obronie swej świątyni. Istnieje kościół pod wezwaniem Błogosławionych Męczenników Podlaskich, niedawno zostały zainstalowane w nim relikwie patronów. W sklepie znajdują się pamiątki i wydawnictwa związane z podlaskimi męczennikami, które zapewne będą cieszyły się sporym zainteresowaniem. – Dochód ze sklepu przeznaczony jest na wspieranie pratulińskiego sanktuarium i tego, co tam się dzieje, dla zapewnienia zaplecza pielgrzymom, ubogacenie tego miejsca – mówi ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii Świętej Trójcy.

W starej plebanii w niedzielę, 20 października, rozpoczęła spotkania nowa wspólnota Anonimowych Alkoholików. Na pierwszy, uroczysty mityng przybyło ok. 50 osób. Grupa będzie się spotykała w każdą niedzielę, po Mszy św. wieczorowej, a więc ok. 18.00. – Wygląda na to, że będzie to stała, prężna grupa – podsumowuje ks. A. Kieliszek. Odbyły się też pierwsze spotkania grupy wsparcia dla osób współuzależnionych i doświadczających przemocy w rodzinie. Będą one kontynuowane w środy, o 17.00.

Miejsce spotkań formacyjnych

– Dotychczas w parafii dostępna była tylko jedna duża sala, trudna do ogrzania, mało przytulna, bez zaplecza socjalnego. To utrudniało normalne funkcjonowanie różnych grup i wspólnot parafialnych – mówi proboszcz. Sale odnowionego budynku służą i służyć będą wspólnotom, grupom istniejącym przy parafii. Tu spotkania formacyjne i informacyjne z zespołami szkolnymi i wolontariatem będzie organizował parafialny oddział Caritas (magazyn i wydawanie darów pozostanie w budynku przy ul. Armii Krajowej). Ks. Kieliszek apeluje także o zgłaszanie się osób samotnych, starszych niepełnosprawnych, które potrzebują pomocy i które mogłyby zostać otoczone systematyczną opieką.

Kolejnym krokiem zagospodarowywania budynku będzie uruchomienie świetlicy dla dzieci i młodzieży, które nie mają w domu warunków do nauki, odrabiania lekcji, spędzania wolnego czasu. W związku z tymi planami ksiądz proboszcz zaprasza osoby mające wykształcenie pedagogiczne i trochę wolnego czasu, który mogłyby poświęcić, pomagając dzieciom w świetlicy.

Anna Wasak