Aktualności
Rocznik w nowej szacie

Rocznik w nowej szacie

Ukazał się właśnie kolejny tom Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego. a w nim wiele ciekawych artykułów, nie tylko dla miłośników lokalnej historii.

11 tom przynosi wiele nowości, począwszy od zachęcającej szaty graficznej oraz kolumnowego układu treści. – Wszystko dla uatrakcyjnienia czasopisma i otwarcia go na nowego, także młodszego czytelnika. Atrakcyjna szata graficzna w połączeniu z wysokim poziomem merytorycznym powinna sprostać wyzwaniom dzisiejszego rynku wydawnictw naukowych – tłumaczy redaktor naczelny Dariusz Magier, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział Radzyń Podlaski.

W najnowszym numerze RRH znalazł się szkic o dziejach dekanatu radzyńskiego autorstwa ks. prałata Bernarda Błońskiego. Materiał doczekał się publikacji dopiero po 13 latach od wygłoszenia podczas konferencji popularnonaukowej zorganizowanej przez radzyńskie Starostwo. I został doceniony. Znalazł się w gronie osśiu prac naukowych nominowanych do nagrody Radzyński Bakałarz 2013.

W przeddzień obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto zarekomendować artykuł Szczepana Kalinowskiego o promocji legendy Józefa Piłsudskiego w powiecie radzyńskim w okresie II Rzeczypospolitej. Paweł Borek pisze o obchodach świąt i uroczystości pułkowych i państwowych w garnizonie Siedlce w latach 1918-39, a Wiesław Charczuk na temat działalności zbrojnej „żołnierzy wyklętych” na terenie gminy Zbuczyn w latach 1944-56.

Niezwykle ciekawie przedstawiają się: wspomnienia Henryka Osika ze wsi Białobrzegi z lat 1916-1922, z czasów wojny polsko-bolszewickiej i pobytu w niewoli w Rosji i informacja o Janie Kwasowcu, radzyniaku, który zapłacił wysoką cenę w stanie wojennym za wiersze o generale Jaruzelskim. Wątek sensacyjny znajdziemy w materiale Ernesta Szuma o wojnie z PRL słynnego watażki i herszta grupy przestępczej, mieszkańca Radzynia, Józefa Koryckiego.

W roczniku można też znaleźć relacje ze spotkań ze słynnymi podróżnikami, organizowane pod patronatem Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych – wydawcy RRH – przez Roberta Mazurka, opiekuna Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego działającego przy I LO w Radzyniu,.

Ze spisem treści i krótką charakterystyką poszczególnych materiałów można zapoznać się na stronie internetowej rocznika http://www.rasil.home.pl/rrh/.

Anna Wasak