Kultura
Źródło: J
Źródło: J

Jasełka aniołów pełne

Teatr Szkolny „Hokus-Pokus” wystąpił 20 grudnia na scenie radzyńskiego kina „Oranżeria”, wprowadzając licznie zgromadzaną publiczność w nastrój Bożego Narodzenia barwnym przedstawieniem jasełek.

Było w nim to, co jest w każdych jasełkach: tajemnica Bożego Narodzenia oraz towarzyszące jej podniosłe i dramatyczne wydarzenia, pełna światła stajenka, żłóbek z Dzieciątkiem, nad którym pochylają się Maryja i Józef, jak też pastuszkowie, trzej królowie, król Herod, aniołowie i diabły. Nie zabrakło kolęd, serdecznych życzeń i łamania się opłatkiem.

Widzowie podziwiali to, co charakteryzuje spektakle Teatru Szkolnego „Hokus-Pokus”: bogate dekoracje, piękne, starannie dobrane kostiumy, nastrojowe piosenki i tło muzyczne, swobodne zachowanie młodych aktorów i wielkie zaangażowanie na scenie ich opiekunów, którzy również występują w spektaklu. Nie dziwiły więc wielkie brawa w podziękowaniu za chwile refleksji i wzruszeń.

Wychowania i terapia

– Wystawianie przedstawień jest ważnym elementem pracy ośrodka, ma istotne walory wychowawcze i terapeutyczne. Począwszy od tego, że udział dziecka jest często formą nagrody za dobre zachowanie czy inne zasługi w szkole, co bardzo mobilizuje wychowanków – tłumaczy Mariola Król, jedna z organizatorek spektaklu i opiekunek teatru szkolnego.

W przedstawieniu występuje około 30 wychowanków. Już po kilku występach widać, jak dzieci się zmieniają: stają się bardziej pewne siebie. Czują się akceptowane. Przygotowanie roli wymaga ćwiczeń wymowy, pamięci, komunikowania się. Na scenie pokonują nieśmiałość, przekonują się, że mogą czuć się bezpiecznie – nawet przed dużą widownią. Ważne jest także to, że dzieci wspierają się nawzajem, np. te, które słabiej chodzą, mogą liczyć na pomoc sprawniejszych.

Pod dobrymi skrzydłami

Na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego znajduje się kaplica Świętych Aniołów. Obiekt o dużej wartości architektonicznej, pochodzący z XVII w., stanowi ważny zabytek Radzynia. Po przeprowadzonej w ostatnich latach renowacji jest udostępniany zwiedzającym. To sprawia, że na przełomie września i października, gdy w kalendarzu liturgicznym przypadają uroczystości Świętych Archaniołów i Aniołów Stróżów, SOSW obchodzi swe święto patronalne – „Dni z Aniołami”. – Mam poczucie obowiązku, a jednocześnie wielki dług wobec aniołów, które na co dzień sprawują opiekę nad naszymi dziećmi – tłumaczy dyrektor Ośrodka Małgorzata Popek. Nie mogło zatem zabraknąć licznych aniołów także w inscenizacji jasełek.


„HOKUS-POKUS”

 

Teatr przy radzyńskim SOSW działa od trzech lat. W ciągu roku realizowanych jest przynajmniej pięć przedstawień – w tym jasełka i misteria wielkanocne, co wynika z programu pracy ośrodka. W tym roku szkolnym przygotowana została inscenizacja „Księżniczka na ziarnku grochu”, prezentowana w Oranżerii oraz podczas „Dni z Aniołami”. Na powitanie wiosny nauczyciele opracowują widowisko profilaktyczne. Ostatnio był to „Tadek-Niejadek”, a obecnie przygotowywany jest „Król Bul”, obydwa mówiące o tym, jak dbać o zdrowie. Teatr prowadzi Barbara Blicharz-Żelazowska przy współpracy Marioli Króli Anny Urbaniak.

Anna Wasak