Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Kościół w nowych mediach

Od kilku miesięcy żyjemy faktem, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. będą miały miejsce w Polsce. Już ruszyły prace zarówno w kwestii organizacyjnej, jak i duchowej formacji, przygotowując nas do tego wydarzenia.

Wiele grup i wspólnot działających w Kościele pragnie aktywnie włączyć się w organizację tych dni. Także nasza diecezja będzie gościła młodych katolików z różnych zakątków świata, a przygotowania do tego już się rozpoczęły.

Nikt nie kryje nadziei, że krakowskie spotkanie będzie z jednej strony umocnieniem wiary młodych, z drugiej zaś swoistą reklamą wartości życia w Kościele dla tych, którzy albo od niego odeszli, albo przestał on być dla nich atrakcyjny – z powodu coraz bardziej rozmytego obrazu podstawowych wartości chrześcijańskich i ludzkich w ogóle, jaki oferuje nam współczesny świat.

Peregrynacja krzyża

W ramach przygotowania do ŚDM odbędzie się peregrynacja krzyża we wszystkich polskich diecezjach. W siedleckiej będzie miała miejsce w dniach 15-28 czerwca. Nawiedzenie krzyża nastąpi w poszczególnych dekanatach: Siedlce, Łuków, Garwolin, Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Parczew, Włodawa, Biała Podlaska. Najbardziej uroczystym momentem peregrynacji będzie adoracja krzyża w Pratulinie, w czasie spotkania młodzieży Jerycho Młodych. Następnie krzyż zostanie przekazany młodym katolikom na Białorusi.

Nowa komunikacja

Jedną z płaszczyzn, na jakich odbywa się przygotowanie diecezji do 2016 r., jest informacja medialna – rzetelna, aktualna i wartościowa. Z inicjatywy ks. Wojciecha Hackiewicza, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, powstała grupa medialna, która podejmie to wyzwanie. Wierzymy, że najskuteczniejszym przekazem do młodych, jest przekaz ich rówieśników, dla których wiara jest oczywistym elementem życia.

Jak czytamy w tegorocznym papieskim orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu: „Sieci społecznościowe są dziś jednym z miejsc, w których winniśmy realizować misyjne powołanie Kościoła, odkrywając piękno wiary i spotkania z Chrystusem. Przez dialog mamy doprowadzić do Niego współczesnego człowieka”. Zauważamy bardzo wyraźnie to przeniesienie dialogu, nie tylko tego prywatnego, ale także dialogu wiary. Być może nie wystarczą już ogłoszenia parafialne i zaproszenia katechety. Nie możemy bać się nowej formy rozmowy; nie rezygnując z tradycyjnego spotkania, musimy uczyć się nowej komunikacji, tak aby była ona narzędziem do kontaktu z Bogiem.

Ranga edukacji medialnej

Aby móc prowadzić wartościowy dialog za pomocą mediów, trzeba dysponować odpowiednimi narzędziami. Dlatego też młodzi z diecezji siedleckiej biorą udział w projekcie: „Edukacja medialna młodzieży szansą na rynku pracy”, realizowanym przez Fundację OPOKA. W czasie trzech weekendowych spotkań pod okiem profesjonalistów (m.in. Bogdana Sadowskiego z TVP 1, Moniki Rybczyńskiej z biura Konferencji Episkopatu Polski, Aliny Petrowej z KAI) uczą się, jak wykorzystać media w Kościele. Spotkania dzielą się na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich podejmowane są takie zagadnienia jak: etyka w mediach, historia i rodzaje dziennikarstwa, zaś w drugiej ich uczestnicy próbują swoich sił w pisaniu notatek prasowych, tworzeniu stron internetowych, robieniu zdjęć, przygotowywaniu oraz montowaniu materiału telewizyjnego i radiowego.

Te spotkania to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności i zabawa w reportera, ale przede wszystkim warsztat, który wykorzystają do promowania i relacjonowania wydarzeń mających miejsce w lokalnym Kościele. A okazji do sprawdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności jest naprawdę dużo. Młodzi mają świadomość, że potęgę mediów można wykorzystać zarówno w sposób niszczący, jak i budujący, a największym błędem jest nieobecność w nich. Może to daleko idące wnioski, ale gdyby Chrystus narodził się w 2014 r., prawdopodobnie miałby profil na Facebooku, bo Bóg nie waha się użyć żadnej metody, aby spotkać się z człowiekiem.

JOANNA JANUS

KL