Nagrodzić działania, krytykować błędy
Mieszkańcy Łukowa głosowali na kandydatów w następujących kategoriach: „osobowość roku”, „sport”, „wydarzenie” i „instytucja”. - „Kryształowe magnesy” powędrowały do tych, którzy według naszych widzów zasługują na uznanie. Natomiast mamy nadzieję, że „drewniane magnesy”, antynagrody, staną się dla ich laureatów motorem do działania - powiedział Sebastian Ignaciuk, dyrektor programowy telewizji Magnes.
Pięć tysięcy dla Michałka
Do końca stycznia oddano ponad 67 tys. głosów. Nagrody i antynagrody wręczono podczas uroczystej gali. Największe uznanie w kategorii „osobowość roku” zyskał Andrzej Zdrojewski, społecznik organizujący liczne imprezy, m.in. dzień niepodległości, dzień dziecka 50+. Natomiast drewnianą statuetkę przyznano Januszowi Koziołowi, staroście łukowskiemu.
Moc wzruszeń obecnym na gali zapewniła chwila wręczania „kryształowego magnesu” w kategorii „wydarzenie roku”. Widzowie oddali ponad pięć tysięcy osób na akcję pomocy Michałkowi z Jedlanki. Nagrodę odebrał Jarosław Kwiatkowski, tata chłopczyka. W swoim wystąpieniu podziękował telewizji i wszystkim ludziom dobrego serca za wsparcie, którego owocem było przeprowadzenie niezbędnej operacji.
Za naganne wydarzenie telewidzowie uznali wyproszenie z sali konferencyjnej dziennikarzy i mieszkańców przez burmistrza Dariusza Szustka, który nie przyszedł na galę, by odebrać drewnianą statuetkę.
Dyrektor z dystansem
W kategorii „sport” wygrał Kamil Zbietka, zdobywając 19,8 tys. głosów. Natomiast na „drewno” zapracowały sobie łukowskie Orlęta.
Stowarzyszenie Motocyklowe Bears Readers otrzymało „kryształowy magnes” jako instytucja roku. Z kolei „drewniany magnes” w tej kategorii powędrował do Artura Mydlaka, dyrektora Łukowskiego Ośrodka Kultury. Była to jedyna antynagroda odebrana osobiście przez osobę nominowaną. Za dystans i humorystyczne podejście do siebie szef ŁOK otrzymał specjalną nagrodę od obecnego na gali marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Oprócz „magnesów” telewizja przyznała też specjalne statuetki. Pierwszą odebrała Sylwia Szczygielska, koordynatorka akcji zbierania szpiku dla uczennicy szkoły Weroniki. Drugą otrzymał marszałek S. Sosnowski za wspieranie sieci szerokopasmowych i pomoc samorządom powiatu łukowskiego. Symbolicznym gestem było przyznanie „drewnianego magnesu” byłym władzom Ukrainy za nierespektowanie praw człowieka. Ogromnymi brawami nagrodzono ludność skupioną na Majdanie.
Wioletta Ekielska