Historia
Źródło: GU
Źródło: GU

W 220 rocznicę insurekcji

Choć na terenie obecnego powiatu nie stoczono żadnej bitwy ani potyczki podczas insurekcji, chcemy przede wszystkim uczcić postać Tadeusza Kościuszki - mówi starosta Waldemar Wezgraj. W związku z 220 rocznicą powstania radni powiatu parczewskiego ustanowili 2014 Rokiem Kościuszkowskim.

„Będzie to hołd oddany ofiarności, patriotyzmowi, determinacji w walce o niepodległość ludzi zaangażowanych w narodowy zryw Polski będącej pod zaborami. Etos powstania i jego główny bohater Tadeusz Kościuszko były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość późniejszych pokoleń Polaków. Szczególna pamięć niepodległościowych dążeń przodków powinna być udziałem mieszkańców naszego powiatu” - czytamy w stanowisku rady powiatu.

– Chcemy powrócić do czasów, kiedy Kościuszko przebywał na naszym terenie – mówi W. Wezgraj. – Co prawda na ziemi parczewskiej nie stoczono żadnej bitwy ani potyczki podczas insurekcji, za to w Parczewie stacjonowały dwie kompanie pod dowództwem ppłk. Jana Grochowskiego. Na wieść o złożeniu przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę na rynku głównym w Krakowie plutony włączyły się do powstania i wymaszerowały z Parczewa do Chełma. Było to miejsce koncentracji oddziałów powstańczych między Bugiem a Wisłą. Później ppłk J. Grochowski został naczelnym dowódcą wojsk powstańczych, które operowały na tym terenie – przypomina starosta.

Ślady Kościuszki prowadzą zaś do gminy Sosnowica. Jako młody oficer przebywał on na dworze ówczesnego wojewody smoleńskiego Józefa Sosnowskiego, późniejszego hetmana polnego litewskiego. – Kościuszko uczył jego dwie córki. Do młodszej, Ludwiki, zapałał gorącym uczuciem. Niestety wojewoda nie dopuścił do małżeństwa i Kościuszko ze złamanym sercem opuścił Sosnowicę – opowiada W. Wezgraj. I uzupełnia: – Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, postanowiliśmy uczcić postać naczelnika i 220 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej w naszym powiecie.

Co ty wiesz o Kościuszce

Rok Kościuszkowski ma być okazją do przypomnienia wielu wydarzeń z historii ojczyzny. W ramach jego obchodów zaplanowano szereg wydarzeń. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie „Tadeusz Kościuszko – bohater, patriota”. Jego celem jest motywowanie młodych ludzi do wszechstronnego zainteresowania historią, kształtowanie postaw patriotyzmu oraz poszerzanie wiedzy o Kościuszce.

– Odpowiedzieliśmy pozytywnie na apel starosty i weźmiemy udział w konkursie, który zresztą przygotowuje jedna z naszych nauczycielek – zdradza Jarosław Pastor, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Parczewie. I uzupełnia: – Co roku uroczyście obchodzimy dzień patrona, któremu poświęcone są również kąciki w klasach. Znajdują się w nich informacje związane z pobytem naczelnika w naszej okolicy oraz zdjęcia. Podsumowujemy także szkolny konkurs. Cały czas dokupujemy do biblioteki książki związane z wodzem powstania.

Uroczyste podsumowanie konkursu „Tadeusz Kościuszko – bohater, patriota” odbędzie się w Sosnowicy. – W zeszłym roku z okazji dnia patrona przygotowaliśmy sesję popularnonaukową, a także przedstawienie poświęcone niespełnionej miłości Kościuszki. Młodzież wystąpiła w nim w specjalnie uszytych na tę okoliczność strojach – mówi Teresa Paluch-Kasprzyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sosnowicy. I dodaje: – W tym roku mam pomysł, aby uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przygotowali prezentację multimedialną poświęconą pobytowi Kościuszki w Sosnowicy.

W szkołach noszących imię naczelnika powstania organizowane będą także uroczyste akademie.

Książka i plener

Starostwo chce namówić do współpracy także instytucje kultury, regionalistów, organizacje pozarządowe oraz inne samorządy. Bohatera narodowego upamiętnią także artyści, którzy w lipcu przyjadą do Milanowa na plener malarski. Powiat planuje również wydanie okolicznościowej publikacji poświęconej przywódcy narodowego powstania, które wymierzone było przeciwko rosyjskiemu i pruskiemu zaborcy.

KO