Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Święci Pańscy w sztuce ludowej

Niemal 100 eksponatów - rzeźb, oleodruków oraz dywanów dwuosnowowych - uzupełnionych krótkimi życiorysami świętych zaprezentowało Muzeum Regionalne w Łukowie.

Wcześniej placówka ogłosiła konkurs wiedzy na temat świętych Kościoła katolickiego oraz ich patronatu. Do rywalizacji o nagrodę przystąpiło ponad 50 osób. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas uroczystego otwarcia wystawy „Święci Pańscy w sztuce ludowej”, które odbyło się 4 marca.

Zwycięzcę wylosował obecny na wernisażu ks. kanonik Jan Kurek. Wygrała Zuzanna Mazurek z miejscowości Rzymy-Rzymki. Jako nagrodę otrzyma rzeźbę wybranego przez siebie świętego.

Miłym akcentem tego dnia było również nieodpłatne przekazanie muzeum przez prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Łukowie Mieczysława Gaja figury św. Katarzyny.

O wartości kultywowania sztuki ludowej mówił radny Henryk Tymosz. – Tylko ten naród po wsze czasy się zachowa, gdzie świętych pańskich sławić będzie sztuka ludowa – przypomniał.

Wystawę można oglądać do 5 maja.


3 PYTANIA

 

Grzegorz Osial, dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie

Skąd pomysł na zorganizowanie akurat teraz wystawy o świętych?

Rok 2014 jest dla Polski czasem szczególnym. Już za miesiąc będziemy świadkami wyniesienia na ołtarze papieża Jana Pawła II. Chcieliśmy wpisać się w tę historię. W najbliższym czasie planujemy również wystawę „Łukowianie dla Jana Pawła II”.

Co stanowi o wartości tej ekspozycji?

Niektóre rzeźby mają 50 lat, ale są też i takie, które wykonano w ubiegłym roku. Jak napisał w liście marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman: „Wiadomość na temat powstałej ekspozycji artystycznej przyjmuję z wielkim entuzjazmem, ponieważ prace łukowskich artystów są niezwykle interesującym przykładem sztuki ludowej”. Naszą wystawą zainteresowana jest już Warszawa i Podbeskidzie. Łukowskie muzeum posiada najlepsze w Polsce zbiory dywanów dwuosnowowych.

Czym od ikon różnią się oleodruki?

Oleodruki były obecne przede wszystkim w polskich domach i są związane z tradycją katolicką. Mieszkańców wsi nie było stać na zakup obrazów. Dlatego ściany domów zdobiły właśnie oleodruki.

WE