Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wiosna, ach, to ty!

Szukając sposobów na podreperowanie zdrowia po zimie czy też wzmocnienie organizmu, można sięgnąć po bogactwa, które oferuje nam las. Leki przygotowujemy własnoręcznie, bez dodatku substancji chemicznych i - co ważne - bez sięgania do portfela…

Zacznijmy od spaceru. Przemierzanie leśnych ścieżek, odpoczynek pod drzewem, haust świeżego powietrza - mogą mieć zbawienne działanie dla zdrowia i nastroju (nic dziwnego, że większość sanatoriów usytuowana jest w sąsiedztwie dużych połaci lasów!). Otóż olejki eteryczne wydzielane przez drzewa leczniczo wpływają na nasze organizmy. Na przykład brzoza przyczynia się do złagodzenia stanów depresyjnych, dąb poprawi krążenie, a kasztanowiec - samopoczucie.

Bzowina albo oskoła to inne nazwy soku z brzozy. Popularny jest zwłaszcza sok pozyskiwany bezpośrednio z pnia drzewa, ale właściwości lecznicze wykazują też liście oraz pączki. Bzowina jest bogata w witaminy i mikroelementy. W jej składzie znajdziemy m.in.: kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, miedź, związki żywiczne oraz garbniki. W medycynie naturalnej brzoza uznawana jest za roślinę leczniczą o charakterze przeciwnowotworowym – mimo iż naukowo udowodniono jedynie właściwości uodparniające soku z brzozy.

Sok z brzozy można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością lub pozyskać samemu (sok ściągnięty przechowujemy w lodówce do czterech dni). Warto pić go cały rok, ponieważ wpływa korzystnie i na zdrowie, i na urodę. Dzięki szybko przyswajalnym substancjom wzmacnia organizm i reguluje przemianę materii. Przynosi ulgę w bólach wynikających z napięć, przyspiesza gojenie się ran, leczy reumatyzm i choroby kobiece. Polecany jest przy chorobach nerek, gdyż wspomaga ich pracę, wypłukuje z przewodu moczowego złogi, zapobiegając tworzeniu się kamieni moczowych.

Sosna – odpowiedź na SOS

Właściwości lecznicze sosny potrafiły docenić nasze babcie. Domowy syrop z pędów sosny to lek, który mamy szansę przygotować własnoręcznie, bez dodatku substancji chemicznych, właśnie wiosną – na przełomie kwietnia i maja. Ma on działanie wykrztuśne i przeciwbakteryjnie. Przyda się przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach, katarze czy zapaleniu oskrzeli, ale pomoże też pokonać chrypkę, która może dopaść nas latem, np. wskutek przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Pędy sosny – bogate w witaminę C, sole mineralne i olejki eteryczne – wzmacniają organizm. Syrop świetnie smakuje dodany do herbaty czy naleśników. Pędy do przygotowania syropu powinny mieć ok. 10-12 cm długości.


Kuracja sokiem z brzozy

 

Przeprowadzamy ją w odstępach czasowych, pijąc regularnie przez kilkanaście dni – dwa razy dziennie po ¼ szklanki. Osoby osłabione i rekonwalescenci mogą zastosować podwójną dawkę i dziennie spożywać szklankę soku, rozkładając picie na kilka razy. Ze względu na bogactwo mineralne i witaminowe soku z brzozy nie należy łączyć z: czarną herbatą, kawą, alkoholem, szpinakiem, czekoladą ani szczawiem.


Sosnowy syrop

 

Składniki: 1 kg pędów sosny, 80 dag cukru

Wykonanie: Młode pędy sosny pozbawiamy brązowych łusek (nie myjemy!). Układamy je warstwami w słoju, przesypując każdą warstwę cukrem. Na koniec mocno dociskamy, a naczynie przykrywamy pokrywką, ale nie zakręcając jej do końca. Odstawiamy słój na słoneczny parapet na trzy, cztery tygodnie (co kilka dni warto przemieszać zawartość, by cukier lepiej się rozpuścił). Kiedy pędy puszczą już sok, a syrop nabierze herbacianego koloru, przecedzamy całość przez gazę, dokładnie wyciskając syrop z pędów. Gotowy syrop przelewamy do wyparzonych słoiczków lub buteleczek, a przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu.

Dawkowanie: Dorośli po jednej łyżce trzy razy dziennie, dzieci po jednej łyżeczce trzy razy dziennie.

KL