Rozmowy
Źródło: XKP
Źródło: XKP

Chcę utrwalić dobro, które zastałem

W jednym ze swych pierwszych wywiadów po nominacji na biskupa w 2004 r. Ksiądz Biskup powiedział: „Duchowo jestem bliski całej prawdzie o Miłosierdziu Bożym i duchowości św. siostry Faustyny”. Znalazło to wyraz w biskupim zawołaniu, które brzmi: „Iesu, in Te confido (Jezu, ufam Tobie)”. Skąd ta fascynacja ideą Bożego Miłosierdzia i postacią św. siostry Faustyny?

Myślę, że miały na to wpływ wydarzenia i klimat lat przed i po 2000 r. Był to czas wielkiego zainteresowania całego Kościoła osobą i duchowością św. s. Faustyny. Po jej beatyfikacji (1993 r.) prawda o Bożym Miłosierdziu zaczynała bardzo intensywnie żyć w Kościele, a po kanonizacji w 2000 r. dotarła do wszystkich zakątków świata. Bł. Jan Paweł II, ówczesny papież, w zdecydowany sposób przyczynił się do tego.

Jego odwoływanie się do tej prawdy, a szczególnie encyklika „Bóg bogaty w miłosierdzie” sprawiły, że stawała się ona bliska wszystkim wierzącym. Wydarzeniem, które szczególnie u nas, w ojczyźnie św. s. Faustyny, prawdę o Bożym Miłosierdziu ukazało z nową mocą, było poświęcenie Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w 2004 r. Tam, jak pamiętamy, na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty oddał cały świat Bożemu miłosierdziu. I zapowiedział, że z tego miejsca rozprzestrzeni się na cały świat iskra miłosierdzia. W tej duchowości wzrastałem, tą duchowością żyłem. Nic dziwnego, że stała mi się bardzo bliska. „Dzienniczek” św. s. Faustyny był moją lekturą. Gdy Ojciec Święty Jan Paweł II pod koniec 2004 r. nominował mnie do posługi biskupa pomocniczego w diecezji kieleckiej, nie miałem wątpliwości, że moim zawołaniem będą słowa wypisane na obrazie Jezusa Miłosiernego: „Jezu, ufam Tobie”. I tak się stało.

Jak Ksiądz Biskup rozumie stwierdzenie, że Boże Miłosierdzie jest jedynym ratunkiem dla świata?

Czas Triduum Paschalnego, jaki przeżyliśmy, pozwala nam to zrozumieć. Liturgia tych dni wprowadziła nas w samo centrum tej prawdy. Bóg w Jezusie Chrystusie ukazuje nam swoje nieskończone miłosierdzie. Jak bardzo Święta Paschy związane są z prawdą o Bożym Miłosierdziu, wskazuje ustanowienie pierwszej niedzieli po Wielkanocy Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wiemy, że właśnie wtedy będzie miała miejsce w Rzymie kanonizacja Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, Papieża Bożego Miłosierdzia. Prawda ta mówi nam najpierw o naszym zbawieniu. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł