Nocne problemy
Zdaniem ekspertów moczenie nocne, które występuje po ukończeniu piątego roku życia, uważa się za nieprawidłowe oraz wymagające pilnej diagnostyki i leczenia. To dość powszechne zjawisko, bo - według szacunków specjalistów - dotyczy około 300 tys. dzieci, wywierając ogromny wpływ na jakość życia dziecka i funkcjonowanie całej rodziny.
By pomóc dziecku moczącemu się w nocy, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek. Najpierw należy stopniowo zwiększać ilość napojów wypijanych w dzień. Dzieci w wieku 5 – 7 lat powinny wypić do godziny 16:00 – 17:00 od 800 ml do 1000 ml (4 – 5 szklanek), natomiast starsze dzieci ok. 1200 – 1500 ml (6 – 7 szklanek lub kubków). Ograniczamy również picie wieczorem. Dzieci w wieku 5 – 7 lat powinny wypić 2 – 3 godziny przed snem nie więcej niż 100 – 150 ml, starsze dzieci – do 200 ml.
By wyrobić nawyk regularnego opróżniania pęcherza w dzień dziecko powinno oddawać mocz co 3 – 4 godziny. Ostatnie oddanie moczu konieczne jest przed snem, by dziecko zaczęło noc z pustym pęcherzem!
Trening pęcherza polega na stopniowym wydłużaniu przerwy między oddawaniem moczu. Gdy dziecko chce iść do ubikacji, staramy się odwrócić jego uwagę i opóźniamy pójście do łazienki. Nie wolno kazać dziecku, by przerywało oddawanie moczu! Zaciskanie zwieracza cewki moczowej podczas oddawania moczu powoduje niekorzystny wzrost ciśnienia w pęcherzu moczowym. Nie wolno również wyśmiewać się z dziecka i karać go za „mokre łóżko”. Zadaniem rodziców jest pomaganie, wspieranie i motywowanie dziecka do współpracy. Warto też pochwalić je za postępy w zmianie jego dotychczasowych nawyków, np. za picie większej ilości napojów w ciągu dnia czy opróżnianie pęcherza przed snem.
Dobranoc!
Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci w 2014 r. kontynuuje kampanię społeczno-edukacyjną pod hasłem „Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!”. Jej celem jest zwiększenie wiedzy rodziców i lekarzy w zakresie moczenia nocnego u dzieci oraz przełamanie funkcjonujących na ten temat stereotypów. Ma ona też za zadanie popularyzację wśród nich serwisu edukacyjnego www.moczenieudzieci.pl zawierającego kompendium wiedzy i porad w zakresie moczenia nocnego u dzieci. Patronat merytoryczny nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka.
Darmowe spotkania
W ramach kampanii w największych miastach w Polsce organizowane są spotkania edukacyjne dla rodziców oraz indywidualne, bezpłatne badania konsultacyjne w placówkach medycznych. Uczestnicy spotkań edukacyjnych będą mieli okazję spotkać się z lekarzami specjalistami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem moczenia nocnego u dzieci oraz uzyskać odpowiedzi na interesujące ich zagadnienia. Najbliższe odbędzie się 10 czerwca w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna (ul Zielna 37, wejście C, piętro VI). Zgłoszenie uczestnictwa oraz więcej informacji pod numerem telefonu 500-210-107 lub kampania@uronef.pl Zapisy na indywidualne konsultacje lekarskie będą odbywać się bezpośrednio po spotkaniu edukacyjnym.
Jeżeli wieczorem dziecko odczuwa pragnienie, podajemy do picia: wodę, słabą herbatę, soki owocowe (z wyłączeniem napojów zawierających cytrusy). W godzinach wieczornych nie podajemy dziecku:
* napojów mlecznych (mleko, jogurt, kakao, płynna czekolada),
* nabiału (sery, twarożki, kaszki na mleku),
* napojów gazowanych.
JAG