Aktualności
Powstanie trasa zdrowia?

Powstanie trasa zdrowia?

Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego podpisał wstępną umowę na budowę trasy zdrowia PZU. Czy jednak miastu uda się pozyskać obiekt?

Pierwszą ocenę miasto przeszło pozytywnie, w konsekwencji czego znalazło się w grupie 35 gmin (ze 127 ubiegających się) zakwalifikowanych do drugiego etapu. Trasy powstaną w 30 gminach.

Powstał ogólny zarys

10 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim gościł przedstawiciel fundatora tras. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy urzędu miasta, przedstawiciele klubów sportowych i organizacji. Kilkadziesiąt osób zastanawiało się nad lokalizacją ewentualnej, przynajmniej dwukilometrowej trasy. Urząd zaproponował dwie lokalizacje, z czego jedną – zespół pałacowo-parkowy – należało wykluczyć z powodu nałożonej na teren ochrony konserwatorskiej. Druga opcja – Międzyrzeckie Jeziorka – wydaje się odpowiednia. Pozostaje tylko ustalić jej przebieg. Bieganie po chodniku – w pierwotnie zaplanowanej trasie – nie wszystkim odpowiada, więc prawdopodobnie trasa będzie zlokalizowana przy tzw. dużym akwenie, wokół stoku. Jest tam także miejsce na wypożyczalnię sprzętu sportowego i rekreacyjnego, na której organizację można uzyskać grant od PZU.

Zdania na temat przebiegu trasy były podzielone, ale powstał jej ogólny zarys. Podczas kolejnego spotkania zainteresowani wspólnie nakreślą jej przebieg.

W planach jeszcze dwa

Co znajdzie się na trasie? Fundacja sfinansuje zakup urządzeń, ich dowóz i montaż na miejscu. Koszt inwestycji opiewa na 50 tys. zł, z czego 10 tys. zł dołoży samorząd. Nie musi być to wkład pieniężny, także rzeczowy i w formie pracy. Co kilkaset metrów mają stanąć urządzenia, w tym dawniej znane, a dziś zapomniane, takie jak równoważnia czy drabinki, jak również nowe – typu kłody czy poręcze gimnastyczne.

10 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne. W planach są jeszcze dwa. Od wypracowanego konsensusu zależy, czy miasto otrzyma trasę. Sprawa wyjaśni się do 30 czerwca, zaś już 15 lipca w wybranych miejscowościach rozpoczną się instalacje urządzeń. Mają być one wykonane z dębowego drewna, oznaczone niezbędnymi atestami i certyfikatami.

BZ