Rozmowy
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Kościół oczyszczający się z grzechów staje się wolny

W Krakowie zakończyła się międzynarodowa konferencja na temat „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”, której był Ojciec współorganizatorem. Proszę przybliżyć jej założenia.

Konferencja była zaadresowana do delegatów biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologów, pedagogów, sędziów kościelnych, formatorek i formatorów oraz innych osób, które w swojej pracy mogą się spotkać się z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego, albo pracują z dziećmi i młodzieżą.

 Nie unikaliśmy niewygodnych pytań dotyczących różnych czynników, w tym instytucjonalnych, które zwiększyły ryzyko popełnienia karygodnych czynów. Równocześnie rozważaliśmy, w jaki sposób Kościół – w jego wymiarach indywidualnym, wspólnotowym i społecznym – powinien odpowiedzieć na ten skandal. Refleksja i dyskusja, jaką podjęliśmy, to pierwszy krok do zrozumienia tego, co się wydarzyło i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego do tego doszło. Z drugiej strony chodziło nam o to, aby zainspirować w polskim Kościele podjęcie odważnych kroków. Ewangeliczna odpowiedź na skandal nadużyć musi zawierać oczyszczenie z grzechów popełnionych przez niektórych duchownych i zmianę mentalności, aby podjąć wysiłek tworzenia bezpiecznych środowisk wspierających ludzki i chrześcijański wzrost dzieci i młodzieży. Musi łączyć się z zaangażowaniem na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed wszelką przemocą i wykorzystaniem również poza wspólnotą kościelną. Pomogła nam w tym m.in. wypowiedź osoby pokrzywdzonej w dzieciństwie przez duchownego. W związku z tym, że w Polsce mamy małe doświadczenie w podejmowanej tematyce, zaprosiliśmy zagranicznych prelegentów. Ks. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł