Stylowo oraz nowocześnie
Inwestycji na tym ponad 40-hektarowym terenie podjęła się spółka Arche. W Janowie ma powstać nowoczesne czterogwiazdkowe centrum hotelarsko-konferencyjne. - Obiekt na pewno będzie funkcjonował w 2016 r. - deklaruje Paweł Grochowski, członek zarządu spółki. Tłumaczy, że dwa zachowane skrzydła pałacu zostaną połączone tzw. łącznikiem, który będzie stanowił największą część całego kompleksu.
– Znajdą się w nim apartamenty. Pod dziedzińcem utworzymy dużą salę konferencyjną. Budowane obecnie cztery pawilony, znajdujące się naprzeciwko zachowanej części pałacu, będą pełniły funkcję hotelową. Na terenie obiektu łącznie będzie mogło nocować 400 gości – wyjaśnia P. Grochowski.
Archeologiczne niespodzianki
Zanim to się stanie, potrzeba jeszcze wiele wysiłku i pracy. Teren zespołu zamkowego jest dziś wielkim placem budowy. Budowlańcy odkryli fundamenty zachowanych oficyn. Przy pomocy koparek usunięto prawie trzymetrową warstwę gliny, odsłaniając tym samym całą górną część dziedzińca zamkowego. Okazało się, że wzgórze, na którym stał budynek, było usypane sztucznie. Na terenie dziedzińca archeolodzy odkryli relikty wcześniejszych założeń zamkowych.
– Znaleźliśmy pozostałości zamku pochodzącego najprawdopodobniej z XVI w. Zachowały się po nim dwie duże piwnice. Trafiliśmy też na pozostałości po dwóch obiektach drewnianych. Jeden z nich miał charakter mieszkalny. Odnaleźliśmy również ślady po kościele zamkowym, który nosił wezwanie św. Stanisława BM. Wiemy, że został on później przeniesiony (zapewne po zasypaniu wzgórza w drugiej połowie XVI w.) na teren obecnego skrzyżowania ulic Narutowicza i Dolnej. Tam również prowadziliśmy prace. Znaleźliśmy pozostałości po owym kościele, ale są one mocno zniszczone wykopami prowadzonymi w latach współczesnych – tłumaczy archeolog Mieczysław Bienia. Dodatkowo w czasie prac odkryto mury stanowiące fundamenty pod dwie wieże bramne. Z ziemi wydobyto też duże ilości drewna i ceramiki.
Woda, kwiaty i ogród
Spółka Arche ogłosiła konkurs na koncepcję zagospodarowania krajobrazu wokół zamku. Wyniki ogłoszono 26 czerwca podczas gali zorganizowanej w pałacu w Łochowie. P. Grochowski tłumaczy, że władze spółki chcą zrealizować jak najwięcej założeń zaproponowanych przez laureatów. Po chwili jednak przypomina, że konkurs miał charakter koncepcyjno-ideowy. Arche nie musi brać pod uwagę każdej propozycji. Wiadomo, że wnętrza wszystkich obiektów będą bardzo nowoczesne. Sam wygląd poszczególnych budynków ma jednak nawiązywać do baroku. Otoczenie, a wiec teren wokół zamku i pawilonów, będzie spójne z ekologiczno-wiejskim charakterem okolicy. U zbiegu rzek Krzywuli i Czyżówki planowane jest utworzenie 15-hektarowego zbiornika wodnego. Nie zabraknie też ogrodu włoskiego i mnóstwa kwiatów.
Innowacyjne połączenie
Obiekty budowane od podstaw są obecnie w stanie surowym, niektóre mają już zadaszenie. Przy zamku głównym trwają prace nad stropami.
– Fundamenty zabytkowych oficyn wzmocniliśmy poprzez wstrzykiwanie betonu. W niektórych miejscach podbicie sięga siedmiu metrów. Część nowego obiektu, w którym będzie sala konferencyjna, zostanie schowana pod ziemią. Pałac zbudowano w stylu późnego baroku. To, co zachowało się do naszych czasów, powstało w końcówce XVIII w. Początkowo cały pałac miał być budowany w kształcie litery „U”. W jakimś momencie z tego zrezygnowano. Powstała poprzeczna oś założenia i dwa skrzydła boczne stały się skrzydłem przednim i tylnym. Wschodnia oficyna była pałacem biskupim, w zachodniej mieściły się kuchnie i zaplecze. W tej chwili odtwarzamy oś północ-południe i pracujemy nad dziedzińcem w kształcie litery „U”. To konserwatorski eksperyment – zdradza architekt Piotr Szaroszczyk.
Na ostateczny efekt owych prac trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać.
AWAW