Aktualności
W hołdzie walczącym

W hołdzie walczącym

Biała Podlaska włączy się w obchody 70 rocznicy wybuchu powstania warzawskiego. Uroczystości odbędą się 1 sierpnia.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Spotkanie zainauguruje Msza św. w intencji ojczyzny. Będzie ona celebrowana o 18.00 w kościele Narodzenia NMP. Po Eucharystii nastąpi przemarsz na plac Wolności, gdzie zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. Przewodniczyć będą warszawski zespół Mikroklimat pod kierownictwem Stanisława Szczycińskiego oraz bialski chór Schola Cantorum Misericordis Christi pod kierunkiem Piotra Karwowskiego. Wystąpią też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9, którzy będą recytować wiersze. O 20.45 rozpocznie się apel poległych. W tym czasie przewidziano również złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod ścianą straceń. Modlitwom za poległych w warszawskim zrywie będzie przewodniczył ks. prałat Mieczysław Lipniacki, który jako siedmioletni chłopiec był świadkiem walk z sierpnia 1944 r. Po apelu organizatorzy zapraszają na spektakl pt. „Takie to dzieje” w wykonaniu teatru Antidotum. W przedstawieniu zostaną wykorzystane elementy ognia. Ostatnim punktem spotkania będzie ognisko przygotowane przez bialskich harcerzy i strzelców.

Piosenki – skarbnice

– To pierwsza w naszym mieście inicjatywa związana z obchodami powstania z 1944 r. Rok temu uczestniczyłem w uroczystościach warszawskich. Najpierw poszliśmy na Powązki, potem na plac Zamkowy, gdzie wspólnie śpiewano piosenki patriotyczne. Myślałem, że na miejscu zastaniemy tylko niewielką grupę osób. Jakież było moje zdziwienie, gdy na placu zobaczyłem tysiące ludzi. Była młodzież. Przyszły też całe rodziny. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy śpiewniczek. Wspólne śpiewanie trwało kilka godzin. Zrodził się wtedy we mnie pomysł, by coś podobnego zorganizować w Białej Podlaskiej – mówi Piotr Karwowski, dyrygent chóru SCMC. Pokazując śpiewnik, który trafi do rak bialczan, przypomina, że powstańcze piosenki opowiadały o realnych postaciach, a teksty miały drugie dno. Dzisiaj nie zawsze jest ono czytelne. Dlatego też do poszczególnych piosenek będzie wprowadzał harcmistrz prof. Grzegorz Nowik. – Z wykształcenia historyk, świetny gawędziarz i fachowiec w swojej dziedzinie. Specjalizuje się w tematyce okresu międzywojennego i II wojny światowej. Z jego opowiadań skorzystają i młodzi i starsi – zapewnia P. Karwowski.

Krzyż z róż i ognia

Organizatorzy bialskich uroczystości poszukują osób, które pamiętają lub brały udział w powstaniu warszawskim. W obchody chcą również zaangażować jak najwięcej młodych ludzi. Zaznaczają, że bardzo ważnym momentem będzie apel poległych. – W miejscu straceń, gdzie życie oddało kilkunastu żołnierzy i cywilów, z 70 róż i 70 zniczy ułożymy krzyż. Pamiętajmy, że w powstaniu brali udział nie tylko warszawiacy. Uczestniczyli w nim również mieszkańcy naszych terenów. Niejednokrotnie po zakończeniu walk powstańcy znajdowali u nas schronienie – wyjaśnia dyrygent.

P. Karwowski zachęca też do a udziału w harcerskim ognisku, które zakończy uroczystości. – Dla powstańców i harcerzy było ono czymś świętym. W blasku płomieni odmawiali ostatnie modlitwy, prosząc, by ci, którzy zginęli w obronie ojczyzny, mogli dostąpić zbawienia. Zapraszamy wszystkich do udziału w bialskich obchodach. Mówmy o tej inicjatywie tym, których spotkamy. Jeśli my zapomnimy o powstańcach, kto będzie o nich pamiętał? – pyta retorycznie na zakończenie rozmowy.

Organizatorem spotkania są: prezydent Białej Podlaskiej, Bialskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej.

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

AWAW