Diecezja
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Boże, nagródź ich pracę i wyrzeczenia

Oddajemy Panu Bogu stuletnią historię tej świątyni - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii stanowiącej główny punkt obchodów jubileuszowych 100-lecia kościoła w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radoryżu Kościelnym w niedzielę, 27 lipca.

Mszy św. o 12.00 przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik, a koncelebrowali ją biskupi siedleccy: Kazimierz Gurda oraz Piotr Sawczuk. Gospodarzami uroczystości byli: proboszcz radoryskiej parafii ks. kan. Mieczysław Milczarczyk oraz wójt gminy Krzywda Jerzy Kędra. Ksiądz proboszcz przedstawił historię powstania parafii, zaś wójt powitał uczestników uroczystości. Niecodzienny jubileusz zgromadził parafian i przyjezdnych, kapłanów, a także przedstawicieli władz - obecny był m.in. marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, starosta łukowski Janusz Kozioł, wicestarosta Krzysztof Tymoszuk.

Do niedzielnych uroczystości parafian z Radoryża Kościelnego przygotowały trwające tydzień misje święte prowadzone przez diecezjalnego duszpasterza rodzin ks. dr. Jacka Seredę. Każdy dzień misji wyróżniała inna tematyka. Poniedziałek poświęcony był sakramentowi chrztu świętego, we wtorek koncentrowano się na życiu wiecznym, a wieczorem wierni przeszli procesyjnie na miejscowy cmentarz i modlili się za zmarłych. W środę sprawowano liturgie pokutne; był to także dzień spowiedzi. W czwartek – poświęcony rodzinie – pary odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. W piątek, w dniu miłosierdzia i służby, po nabożeństwie Drogi Krzyżowej przy kościele postawiono krzyż misyjny. Ufundowali go parafianie jako wyznanie wiary w Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Widnieje na nim napis, który jest hasłem misji: „W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. Poświęcenia dokonał ks. kan. M. Milczarczyk. Sobota poświęcona była poznaniu historii kościoła parafialnego, którą przybliżyła kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach Dorota Pikula. 

Wielkie dzieło

W homilii podczas jubileuszowej sumy bp K. Gurda, przypominając, że wspólnota parafialna w Radoryżu Kościelnym świętuje uroczystość św. Anny, swojej patronki, oraz setną rocznicę pierwszego wejścia do nowego kościoła i sprawowania w nim Mszy św., nawiązał do historii Bożego domu, wzniesionego w czasach niewoli z wielkim trudem, poświęceniem i wyrzeczeniem – by móc oddać w nim cześć i chwałę Bogu. – Boże, nagródź ich pracę i wyrzeczenia. Przyjmij wszystkich do świątyni w niebie, aby tam śpiewali nieustannie Twoją chwałę – mówił biskup siedlecki, podkreślając zaangażowanie w budowę świątyni pierwszego proboszcza ks. Józefa Szyszko, jego następców, jak i wiernych świeckich. Wspominał także o kapłanach posługujących w przeszłości w parafii, m.in.: obecnym na uroczystości bp. H. Tomasiku oraz metropolicie diecezji szczecińsko-kamieńskiej abp. Andrzeju Dziędze.

„Aby Bóg zamieszkał pośród swojego ludu”

– Tylko ludzie wierzący podejmują się budowy kościoła, tylko ludzie wierzący rozumieją potrzebę miejsca, przestrzeni, do której mogą przyjść i w której mogą przeżyć swoje spotkanie z Bogiem – mówił bp K. Gurda. – Maryja jako pierwsza stała się świątynią Boga. To wydarzenie stało się wyraźnym znakiem, że najwłaściwszym miejscem przebywania Boga, najważniejszą świątynią, w jakiej Bóg czuje się najlepiej, jest wnętrze człowieka. Dlatego w Komunii św. przyjmujemy Go do naszego serca, w sercu Go nosimy i adorujemy – podkreślał, zaznaczając również rolę świątyni materialnej, wznoszonej przez człowieka. To w niej poprzez sakramenty dokonuje się tajemnica zamieszkania Jezusa w ludzkim sercu.

Kończąc homilię, bp Kazimierz przypomniał: – Naszym zadaniem jest przekazanie kolejnemu pokoleniu prawdy o Bogu, który pragnie być obecnym pośród swego ludu, prawdy o świątyni zbudowanej ludzkimi rękami, w której nieogarniony Bóg zamieszkuje pod postacią chleba, prawdy o Bogu, który przez sakramenty święte przygotowuje sobie mieszkanie w nas.

Miło was widzieć

Na zakończenie uroczystej sumy bp H. Tomasik dziękował za zaproszenie na uroczystości do parafii, w której w latach 1970-1971 pracował jako wikariusz. Dziękował też Bogu za świątynie i wszystkich, którzy je wznosili. Mówił również o wielkiej roli współpracy świeckich i duchownych. – Dziękuję parafianom i gościom za współpracę z duszpasterzami. Współpraca świeckich i duchownych to wielki dar Kościoła w Polsce – zaznaczył. Wspominając lata pracy w Radoryżu, przyznał, że cieszy się, iż mógł popatrzeć na znajome twarze.


Parafia Radoryż Kościelny została erygowana w 1552 r. Pierwszy kościół drewniany pw. św. Jakuba został ufundowany i wyposażony w 1588 r. przez Jana Czyszkowskiego. Następny drewniany wybudował w 1735 r. Krzysztof Jezierski, starosta grodecki. Obecna świątynia w Radoryżu Kościelnym została wybudowana w latach 1907-1914. Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim dzięki staraniom ks. Józefa Szyszko, proboszcza parafii Radoryż Kościelny. Konsekrował go bp Jan Mazur 12 sierpnia 1984 r. Duży wkład w budowę świątyni włożyli parafianie oraz ofiarodawcy z całej Polski Kongresowej. Plac pod budowę ofiarował Władysław Szulca-Holnicki, dziedzic majątku Krzywda. Obecnie parafia liczy ok. 3,8 tys. wiernych. Miejscowości należące do parafii to: Radoryż Kościelny, Drożdżak, Fiukówka, Kożuchówka, Krzywda, Laski, Nowy Patok, Stary Patok, Radoryż Smolany i Wielgolas.

KL