Sołtys w sieci
Jak szacuje Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, organizator konkursu „SOŁECTW@ w sieci”, zaledwie około 59% wiejskich gospodarstw domowych ma komputer, a 52% dostęp do internetu - o połowę mniej niż mieszkańcy dużych miast. Jeszcze niższy odsetek mieszkańców polskiej wsi potrafi korzystać z możliwości, jakie daje internet, choćby załatwiania urzędowych spraw.
Tymczasem samorządy rozszerzają funkcjonalności swoich stron internetowych nie tylko o e-urząd, ale także możliwość kontaktu z wójtem czy też platformy do konsultacji społecznych. A jednak KSS zauważa z optymizmem, że w dobie szeroko rozumianej cyfryzacji życia codziennego i publicznego przybywa sołectw doceniających internet jako świetne narzędzie komunikacji. Lokalne społeczności tworzą swoje portale, próbują zaistnieć na YouTube, a nawet, chociaż rzadko, prowadzą blogi. Zauważenie i docenienie tych mieszkańców wsi, którzy, próbując zaistnieć w cyberprzestrzeni, stają się liderami w swojej społeczności, to jeden z dwóch głównych celów konkursu „SOŁECTW@ w sieci”. Kolejny to zachęta do stosowania dobrych praktyk oraz do edukacji w zakresie korzystania z komputera i internetu.
W Polsce istnieje niespełna 41 tys. sołectw. Nie wiadomo, ile z nich ma swoje strony internetowe. Do tegorocznej edycji konkursu na najlepszą stronę sołecką zgłoszonych zostało natomiast 216 stron z całej Polski. Na pierwszym miejscu znalazła się wirtualna wizytówka sołectwa Wiązownica Kolonia z województwa świętokrzyskiego. ...
KL