Kultura
Źródło: CKIS
Źródło: CKIS

Festiwal już otwarty!

Z dużą dawką humoru i dobrej zabawy, jaką zafundowali widzom Katarzyna Pakosińska i Mirosław Zbrojewicz, zainaugurowano Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”.

- Trzecia edycja będzie wyjątkowa - zapowiedział prowadzący spotkanie Mariusz Orzełowski, dodając: - Przed nami bowiem wielkie nazwiska i świetne spektakle. W tych zapewnieniach wtórował dyrektorowi Centrum Kultury i Sztuki aktor Waldemar Obłoza.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

– Teatr szuka dualizmu, rozdwojenia na sztukę i komercję. Bo udział pieniądza w sztuce sprzyja jej rozwojowi i wznoszeniu na wyższe poziomy – podkreślił patron artystyczny III edycji OFTP, jednocześnie dodając, że dążeniem teatru jest również refleksja u widza. – Już dziś zapraszam na premierę „Skąpca”. Tam, oprócz zabawy, jest również rozpacz i pytanie o nasze miejsce w tym świecie…

Małżeńska jazda

Na początek siedleccy amatorzy teatralnej sztuki mogli zobaczyć komedię pt. „Małżeński Rajd Dakar”. To pierwsza konkursowa produkcja. Przedstawienie należy do kategorii łatwych, lekkich i przyjemnych. Jolkę (K. Pakosińska) i Fryderyka (M. Zbrojewicz) poznajemy w niecodziennej scenerii (środek pustyni). To małżeństwo z długoletnim stażem, które postanowiło wybrać się na pustynny rajd. Ma on odświeżyć ich związek, umocnić więzi i nadać trochę koloru jednostajnemu życiu.  W parze jest jednak tyle przeciwieństw, ile ziaren piasku na pustyni. Jaki jest efekt wyprawy? Pomimo kłopotów małżeństwo nieustannie się kłóci. Słychać kąśliwe uwagi, docinki i oskarżenia, dochodzi nawet do próby zabójstwa współmałżonka. Słowem – życie. Bo i historia przedstawiona przez Sigitasa Parulskisa, wypełniona zazdrością, miłością, rozdrażnieniem i zniechęceniem, jest dosyć uniwersalna. Opowiedziana zostaje jednak w sposób przewortny, a przede wszystkim zabawny, co sprawia, że chętnie „zaglądamy” w życie Jolki i Fryderyka, ale z równie wielką uwagą czekamy na finałowe sceny z podróży ich życia.

Wejdź, a poznasz samego siebie…

Widzowie mogą wybierać spektakle i widowiska kabaretowo-muzyczne spośród następujących propozycji: „Sztuka plus Komercja”, „Uczty teatralne” (spektakle z tych kategorii biorą udział w części konkursowej festiwalu), „Mistrzowie sceny” oraz „Festiwal dzieciom i młodzieży”. Wśród wielu propozycji, które do grudnia tego roku będzie można znaleźć na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce, warto wymienić takie spektakle, jak „Danuta W.” Teatru Polonia, „Bóg Mordu” Teatru 6. Piętro, „Intryga” Teatru Kamienica i „Złodziej” produkcji Agencji Artystycznej Certus. W programie III OFTP widzowie znajdą również niezwykły musical – „Skrzypek na dachu”, recitale Marka Torzewskiego, Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza oraz premierę najnowszego spektaklu Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza – „Skąpiec”.

Więcej i ciekawiej

Tegoroczna formuła festiwalu została zmieniona. – Regulamin tej edycji dopuszcza produkcje prywatne, publiczno-prywatne, jak również teatry publiczne o szczególnej wartości artystycznej – zauważa M. Orzełowski. Zmodyfikowano również kategorie konkursowe. Członkowie jury wybiorą najlepszy spektakl konkursowy oraz najlepszego lub najbardziej charakterystycznego aktora (aktorkę), który od września do grudnia wystąpi na deskach siedleckiej sceny. Publiczność festiwalowa dokona wyboru tylko jednego, najlepszego spektaklu konkursowego. W tym roku nagrodę specjalną przyznają również przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów.

Co przed nami?

GU