Projekt dla zdrowia
Właśnie rusza realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego unijny projekt - „E-zdrowie dla Mazowsza”. Całkowita wartość inwestycji to ponad 88 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi aż 72 mln zł.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
Przedsięwzięcie stanowi rewolucję informatyczną. W celu realizacji projektu samorząd województwa mazowieckiego zawarł porozumienie partnerskie z 23 placówkami leczniczymi, dla których jest podmiotem tworzącym lub właścicielem. Wśród nich znalazły się m.in.: Szpital Mazowiecki w Garwolinie, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr. Teodora Dunina w Rudce, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „RM-Meditrans” oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach.
Nowoczesne rozwiązania
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych dokumenty medyczne dotyczące pacjentów leczących się w mazowieckich szpitalach będą nie tylko w sposób bezpieczny wytwarzane i przechowywane, ale także w razie potrzeby udostępniane między placówkami. Z 23 szpitalnych rejestrów publicznych i usług online skorzysta w ciągu najbliższych lat ponad 240 tys. osób, a podpisem elektronicznym będzie mogło się posługiwać ponad 8 tys. lekarzy i personelu medycznego.
Wymiana danych medycznych między szpitalami będzie możliwa dzięki utworzeniu i rozbudowie infrastruktury informatycznej. Dane o pacjentach będą gromadzone w sposób spójny i kompleksowy, co pozwoli na szybszy dostęp do informacji. Dzięki projektowi działalność mazowieckich podmiotów leczniczych zostanie dostosowana do wymogów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także zintegrowana z tworzoną na szczeblu krajowym Elektroniczną Platformą Gromadzenia Informacji o Zdarzeniach Medycznych. Poza tym gromadzenie jednolitych danych online z systemów informatycznych szpitali pozwoli na pełny nadzór nad nimi oraz na monitorowanie dostępności świadczeń medycznych w podległych samorządowi szpitalach.
W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt komputerowy i niezbędne oprogramowanie. Placówki będą wyposażone w szybkie łącza internetowe, które zapewniają pełną i bezproblemową wymianę danych medycznych. W szpitalach powstaną repozytoria elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w części lokalnej i regionalnej.
Dla dobra pacjenta
Wprowadzenie takiej dokumentacji usprawni pracę placówek, skracając czas trwania niektórych szpitalnych procedur administracyjnych. Dane medyczne o pacjencie zgromadzone w jednej elektronicznej teczce będą łatwiej i szybciej dostępne dla lekarzy, co pozwoli na podejmowanie przez nich trafniejszych decyzji dotyczących ewentualnego leczenia. Zastosowanie takich rozwiązań przełoży się zatem również na jakość codziennej pracy lekarzy i całego personelu medycznego.
– W ramach projektu w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach zaplanowano przede wszystkim zakup urządzeń i elementów infrastruktury IT oraz niezbędnego oprogramowania. Dodatkowo zostanie zbudowana sieć Wi-Fi. Dzięki przystąpieniu do projektu dokumentacja medyczna będzie gromadzona również elektronicznie – mówi Wojciech Kulicki, prezes zarządu szpitala.
– „E-zdrowie” to wielkie korzyści dla placówek medycznych i lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów. Szpitale zyskają nowy sprzęt, lekarze kompleksowy dostęp do dokumentacji medycznej, a pacjenci skuteczniejszą służbę zdrowia. Błyskawiczny dostęp do informacji o stanie zdrowia, zabezpieczenie dokumentów przed zaginięciem czy dostęp do historii choroby w różnych lokalizacjach – to tylko niektóre z korzyści wynikających z wprowadzenia elektronicznych rozwiązań – wylicza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}