Na scenie od 15 lat
Początek zespołu to… marzenia Grzegorza Rzymowskiego, założyciela i dyrektora zespołu - tak mówili Łukowiacy, wspominając pierwsze kroki. - Za czasów studenckich tańczyłem w zespole. Po zakończeniu studiów czułem, że czegoś mi brakuje. Kiedy żyło się muzyką i tańcem, nie sposób wrócić do rzeczywistości bez tych dwóch rzeczy - powiedział G. Rzymowski.
We wrześniu 1999 r. objechał okoliczne szkoły, informując o planach powołania zespołu. Udało się!
Koncerty, koncerty, koncerty
„Łukowiacy” wrośli w lokalny krajobraz kulturalny. Jednak ich talent i umiejętności poznali nie tylko mieszkańcy Łukowa i innych polskich miast. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” miał okazję wystąpić z koncertami w 13 krajach, 28 miastach Europy, przemierzając w sumie około 60 tys. km. Zatańczył także podczas prywatnej audiencji – specjalnie dla papieża Jana Pawła II. Grupa gościła m.in. w Bułgarii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Ukrainie, Łotwie czy Białorusi, gdzie gorąco przyjmowała ich Polonia. Takie wyjazdy, jak i lokalne prezentacje są możliwe dzięki ogromnemu wsparciu rodziców tańczących dzieci, toteż życzeniem dyrektora G. Rzymowskiego jest, by zaangażowania nie zabrakło zarówno jednym, jak i drugim. Fenomen ZPiTZŁ to także dorośli już tancerze, którzy wspierają zespół od lat, nawet jeśli nie mają w jego szeregach swoich dzieci.
Jubileuszowa premiera
Swój jubileuszowy koncert zespół zaprezentował przed publicznością liczącą 1,5 tys. osób. Na scenie w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1wystąpiło około 200 osób: aktualni członkowie oraz ci, którzy już z niego odeszli. Tancerzy wspierali muzycy. Tego wieczoru Łukowiacy zaprezentowali m.in. poloneza, kujawiaka z oberkiem, tańce górali żywieckich. Artyści po raz pierwszy zatańczyli także wiązankę tańców przedwojennej Warszawy.
Zespołowi gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych sukcesów. Słowa uznania należą się także tym, którzy dzieci i młodzież uczą, czyli kierownictwu artystycznemu, w którego skład wchodzą: choreograf Małgorzata Wardak, Stanisław Zarzycki – autor opracowań muzycznych oraz akompaniator, Wojciech Zielonka czuwający nad opracowaniem wokalnym, jak też panie odpowiedzialne za kostiumy: Regina Milewska, Elżbieta Ochnik, Halina Tubielewicz i Małgorzata Czech.
Wioletta Ekielska