Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Sukcesy i zamierzenia

17 października odbyła się inauguracja roku akademickiego w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. W tym roku uczelnia obchodzi 15-lecie swego istnienia.

Uroczystość zorganizowano w nowo wybudowanej hali sportowej. W spotkaniu wziął udział podsekretarz stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński. Uczestnicy inauguracji wysłuchali m.in. wystąpienia rektora uczelni prof. dr. hab. Józefa Bergiera, który przypomniał, że w pierwszym roku funkcjonowania PSW (wtedy jeszcze PWSZ) naukę pobierało 348 studentów.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Dziś, w 15 roku istnienia, na uczelni studiuje ponad trzy tysiące osób. Na pierwszym roku uczy się 1,1 tys. młodych ludzi. Rektor zaznaczył, że 12% studentów pochodzi z zagranicy, głównie z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Łotwy. Prof. J. Bergier przypominał, że PSW współpracuje nie tylko z innymi polskimi uczelniami, ale również ze szkołami wyższymi w Egipcie, Turcji, Słowacji czy Ukrainie. Władze dbają o rozwój placówki. Dążąc do akademickości rozwijają nie tylko bazę naukowo-dydaktyczną, zabiegają również o stworzenie dobrych warunków socjalnych. W ostatnich latach PSW wzbogaciła się m.in. o dwa centra naukowe i dom studencki. Najnowszym nabytkiem jest hala sportowa.

– Jej budowa kosztowała 20 mln zł. Część środków pochodziła z funduszy europejskich (75%) i ministerialnych. Powierzchnia hali wynosi 60×40 m. Dodatkowo w obiekcie utworzyliśmy 11 laboratoriów i pomieszczenia dla dydaktyków. Budynek miał być gotowy dopiero w marcu przyszłego roku, ale dzięki zaangażowaniu inwestora możemy ją otworzyć już dziś – mówi Adam Chodziński, kanclerz PSW.

Nowe obiekty

Bialska uczelnia nie narzeka na brak studentów. Obecnie zgłosiło się prawie tyle osób, co w ubiegłym roku. A. Chodziński twierdzi, że tym, co przyciąga młodych do PSW, jest możliwość kształcenia na bardzo wysokim poziomie oraz ciągle rozwijająca się baza dydaktyczna. – Jesteśmy dynamiczni i szybko się rozwijamy. PSW im. Papieża Jana Pawła II jest jedną z lepszych uczeni funkcjonujących na wschodzie Polski – zaznacza kanclerz.

Pod koniec września na uczelni oddano do użytku centrum badawcze Eko-Agro-Tech. W obiekcie znalazły się wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt laboratoria. – Ten ośrodek będzie współpracował z przemysłem rolniczym. Ma on również wiele wspólnego z geologią oraz mechaniką i budową maszyn. Takie centrum badań sprzyja rozwojowi nie tylko naszej uczelni, ale także całego miasta i regionu – zaznacza A. Chodziński.

Kolejne perspektywy

Rektor poinformował, że w przeciągu 15 lat uczelnię opuściło ponad 10 tys. absolwentów. Obecnie PSW oferuje naukę na 18 kierunkach, w tym pięciu magisterskich i sześciu inżynierskich. W kolejnych latach władze szkoły chcą podjąć się budowy nowoczesnej biblioteki i kolejnego centrum naukowego.

Podczas inauguracji głos zabrał także przedstawiciel ministerstwa. Podsekretarz stanu J. Guliński mówił o znowelizowanych ustawach dotyczących uczelni i finansowania nauki w szkołach wyższych. Zachęcał też do korzystania ze środków unijnych, współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami i podejmowania wysiłków na rzecz internacjonalizacji uczelni. Tego dnia nastąpiło również poświecenie hali, ślubowanie studentów i odznaczenie pracowników PSW Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Spotkanie zakończyło się wykładem inauguracyjnym.

AWAW