Kultura
Znowu pójdą do kina

Znowu pójdą do kina

Wyremontowana sala, nowe wygodne fotele, projektor i nagłośnienie. Międzyrzeckie „Kino za Rogiem” lada dzień rozpocznie działalność. Zastąpi zlikwidowaną „Sławę”.

Międzyrzeckie kino tworzone jest w ramach Sieci Małych Kin Społecznościowych w dawnej sali teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Jej ściany i sufit pomalowano na grafitowy kolor, a podłogę wyłożono ciemną wykładziną. Za ok. 18 tys. zł zakupiono 20 foteli dla widowni, nowoczesny projektor dostosowany do obrazu HD i profesjonalny ekran. Remont pomieszczenia wykonali samodzielnie pracownicy MOK.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Zamontowano także odpowiednie nagłośnienie i specjalną wentylację. „Kino za Rogiem” ruszy już za kilka dni. Na bilet stać będzie każdego, bo jego cena wyniesie 2-5 zł. Na repertuar złożą się filmy festiwalowe, niedostępne w komercyjnych kinach, produkcje dokumentalne, animowane i filmowa klasyka. Zabraknie natomiast światowych komercyjnych nowości. Jednak te będzie można obejrzeć w powstającym właśnie w Białej Podlaskiej multipleksie, z którym międzyrzeckiemu kinu trudno byłoby konkurować.

Małe, ale wszechstronne

Repertuar kina będzie można śledzić na stronie MOK, jak też na profilu społecznościowym. W bazie filmów oferowanych na serwerze sieci KzR znajduje się ponad 400 pozycji filmowych i jest ona wciąż wzbogacana. Aby odnaleźć dany tytuł, można skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki. Może się ona przydać, jeśli grupa znajomych zechce zarezerwować kino i obejrzeć wybrany przez siebie film. Dyrektor MOK chce zaproponować rodzinom tzw. poranki z bajką, przedszkolakom specjalne bajkowe seanse, szkolnym klasom możliwość obejrzenia lektury na zamówienie, a seniorom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku – zajęcia z historii filmu. Kino będzie także doskonałym miejscem na organizację wykładów, koncertów, spektakli teatralnych czy też – jeśli znajdą się chętni – obejrzenia filmu z uroczystości rodzinnej.


Kino dla przyjaciół

„Kino za Rogiem” to projekt współfinansowany ze środków unijnych, realizowany początkowo tylko w województwie mazowieckim, a obecnie rozszerzony na całą Polskę. Koordynatorem projektu jest Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, która powierzyła sprawy administracyjne i techniczne związane z obsługą bieżącą kin, firmie KzR Sp. z o.o. – Ideą projektu „Kino za Rogiem” jest stworzenie nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół – czytamy na stronie internetowej projektu. Jest to aternatywna propozycja zaspokajania potrzeb kulturowych, zgodnie z założeniem, że także widz ma wpływ na dobór repertuaru. Zaletą takich małych kin jest niski koszt ich obsługi i utrzymania. Kina za Rogiem -tworzone w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich, sanatoriach, klubach czy kawiarniach – zachowują najważniejsze zalety współczesnych kin sieciowych, w szczególności cyfrową jakość obrazu i dźwięku.

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

BZ