Diecezja
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Powrócił jako święty

W niedzielę, 26 października, w kościele Opatrzności Bożej w Parczewie zostały zainstalowane relikwie św. Jana Pawła II. Podczas uroczystości biskup siedlecki poświęcił także boczny ołtarz.

Kroplę krwi św. Jana Pawła II przekazał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Podczas nabożeństwa odczytano list skierowany do parafian, w którym kardynał przyznał, że z ogromną radością przychylił się do prośby proboszcza ks. kan. Andrzeja Biernata o dar relikwii św. Jana Pawła II dla wspólnoty parafialnej w Parczewie.

„Dziś, kiedy przeżywacie uroczystość instalacji tychże relikwii, dopełnia się tamten moment, kiedy na ręce waszego proboszcza i burmistrza Parczewa przekazałem kroplę krwi naszego św. Papieża. Cieszę się, że właśnie w parafii Opatrzności Bożej św. Jan Paweł II znalazł swój dom. Jest to znamienne i niezwykle wymowne, że w 50 rocznicę pobytu arcybiskupa Karola Wojtyły w Parczewie Opatrzność Boża sprawia, że powraca on do was jako święty, by zostać pośród was już na zawsze” – napisał kard. Dziwisz. Metropolita podkreślił, że obecność relikwii staje się przedłużeniem jedynej i tym bardziej pamiętnej wizyty Jana Pawła II w diecezji siedleckiej w 1999 r., podczas której papież wezwał wierny lud podlaski do autentycznego świadectwa wiary na wzór błogosławionych męczenników z Pratulina. „To Opatrzność Boża zechciała, aby wasza parafia i świątynia powstały jako wotum wdzięczności za tamte błogosławione wydarzenia” – zauważył w liście kardynał.

Zanosić prośby i podziękowania

Uroczystej intronizacji relikwii dokonał bp K. Gurda, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. – Na ziemi nie ma dla człowieka innej doskonalszej możliwości bycia blisko Boga, jak poprzez zamieszkanie w nim Bożego ducha. Duch Boży mieszka w sercu czystym, oczyszczonym przez Jezusa działającego w sakramencie pokuty. Doświadczali tego święci. Oni pokazują, jak wielkim darem dla człowieka jest wspólnota Kościoła. Bo oni w tej wspólnocie do życia Bożego się narodzili. Oni w tej wspólnocie umacniali swoją więź z Jezusem przez swoją wiarę. Oni we wspólnocie Kościoła doświadczali czasem i cierpienia, ale wszystko oddawali Bogu. I dzięki tej wspólnocie przechodzili do życia wiecznego, do wiecznego obcowania i bycia razem z Bogiem w wieczności – zwrócił uwagę bp. Gurda. Jednym z tych świętych, jak zauważył biskup, jest bardzo nam bliski papież. – W tym kościele będzie obecny św. Jan Paweł II poprzez swoje relikwie. Przez jego wstawiennictwo będzie można zanieść do Boga prośby i podziękowania, a przede wszystkim przywoływać treści, które głosił. Dla nas dzisiaj najważniejsze są jego słowa, które dotyczą Kościoła, tego, czym jest wspólnota uczniów Jezusa, jakie jest jej zadanie we współczesnym świecie – podkreślił pasterz Kościoła siedleckiego.

Proboszcz ks. kan. A. Biernat przyznał, że cała parafia przeżywa wielką radość. – Spełniły się pragnienia wielu z nas i od dzisiaj jest wśród nas św. Jan Paweł II w relikwiach. Uwielbiamy za to Pana Boga i dziękujemy Mu za Jego wielką dobroć. Dziękuję też ludziom, przez których to się dokonało – powiedział ks. Biernat.

Podczas nabożeństwa biskup poświęcił także boczny ołtarz, w którym znalazł się obraz Matki Bożej, postać modlącego się papieża oraz relikwie św. Jana Pawła II.

Uroczystość poprzedził koncert chóru z Krakowa pod hasłem „Z pieśni kościelnych” wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.

KO