Być jak mistrz pióra
Konkurs miał charakter otwarty. Swoich sił mogli w nim spróbować - w jednej z dwóch kategorii: poezja i proza - zarówno amatorzy, jak i osoby związane z profesjonalnymi stowarzyszeniami twórczymi. Mile widziane było, jeśli literaci w swoich pracach uwzględniali tematykę podlaską lub łączyli swoje utwory z twórczością Józefa Ignacego Kraszewskiego. Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas finału XXX Podlaskich Spotkań Literackich.
W kategorii poezja pierwsze miejsce przypadło Katarzynie Sawczuk z Białej Podlaskiej. Komisja uznała, że najwyższa nagroda należy się jej „za trafne ujęcie ludzkiego przeznaczenia, ciągłości i przypadkowości losów oraz odniesienie do historii”. Drugie miejsce zdobył Zdzisław Kobierski ze Skarżyska Kamiennej, a trzecie Paulina Maciejuk z Lublina.
W kategorii proza najlepszą pracę przygotowała Anna Czujkowska-Włodarska z Lublina za tekst „Dwie strony ulicy. Dziennik ubiegłego tysiąclecia”. Druga nagroda przypadła Agnieszce Weronice Panasiuk z Białej Podlaskiej za „Wędrujące wspomnienia”, czyli sentymentalną podróż po miejscach bliskich sercu, a trzecia Katarzynie Smyk z Pieniężna za „Jesień sprawiedliwą”.
Nagroda specjalna Klubu Literackiego Maksyma powędrowała do Dominika Sobola z Terespola. Wyróżniono również utwory Jadwigi Marioli Jankowskiej z Turku i Marii Pałkus z Tarnobrzega.
Na koniec warto dodać, iż na Podlaskie Spotkania Literackie, które odbywają się w Białej Podlaskiej i w Romanowie, składają się spotkania z literatami, promocjieksiążek i tomików poezji, prelekcje oraz spektakle. Impreza – organizowana nieprzerwanie od 1984 r. – cieszy się uznaniem i prestiżem, szczególnie wśród miłośników twórczości literackiej. Organizatorami przedsięwzięcia są Bialskie Centrum Kultury i Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.
AWAW