Dzień radości i dumy
Obok tych znanych z Biblii i historii, młodzież zaprezentowała świętych współczesnych, także Polaków, których wielu z nas pamięta: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. - Postaci świętych przybliżają nam prawdę, że świętość jest dla człowieka; że każdy czas jest dobry, by osiągnąć doskonałość, może do niej prowadzić każdy zawód i stan. Święci stanowią także dla nas wzór do naśladowania - podsumował na zakończenie uroczystego pochodu ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy, która zorganizowała orszak.
Pochód wyruszył z kościoła pw. Świętej Trójcy po Mszy św. o 18.00. Sprawujący nabożeństwo ks. Mariusz Baran przypomniał, że uroczystość Wszystkich Świętych to dzień radości, bo wspominamy wszystkich zbawionych. – Dziś chcemy przypomnieć, że święci są, żyją, mamy z nimi łączność. Jest to dzień radości i dumy dla Kościoła katolickiego, że mamy tak niezliczone rzesze świętych – podkreślił ks. Baran.
Po Mszy św. uczestnicy liturgii wzięli udział w poprowadzonym przez ks. Michała Burdacha nabożeństwie, podczas którego odczytane zostały czytania z uroczystości Wszystkich Świętych. Wiele osób spośród dzieci i młodzieży dołączyło do orszaku w wybranych i przygotowanych przez siebie strojach ulubionych świętych. Na czele pochodu niesiony był krzyż i historyczny relikwiarz Korwin-Szlubowskich, zawierający 39 relikwii świętych. Sylwetka każdego świętego uczestniczącego w pochodzie została przybliżona przez Martę i Piotra Skowronów. Orszak, któremu towarzyszyły radosne śpiewy, przeszedł przez centrum miasta: ulicą Ostrowiecką i Warszawską, następnie wrócił na plac przed kościołem. Postaci świętych z mroków październikowej nocy weszły do rozświetlonej świątyni. – Kościół jest symbolem nieba – przypomniał ks. Kieliszek. Ksiądz proboszcz wyraził też nadzieję, że orszak świętych na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości religijno-kulturalnych miasta.
Anna Wasak