Wszyscy jesteśmy pielgrzymami
W siąpiącym deszczu przeszli pątnicy kilkukilometrowy odcinek Drogi Jakubowej prowadzący z Wodyń do Seroczyna. Na początku tej trasy biskupa powitał gospodarz gminy Marian Sekulski. Odnosząc się do 32 rocznicy wygłoszonego przez św. Jana Pawła II Aktu Europejskiego i jego apelu, aby Europa odnalazła swoje chrześcijańskie korzenie, zaznaczył: - Jesteśmy tu w przededniu tej ważnej rocznicy, bo chcemy uczestniczyć w procesie odbudowywania szlaków do grobu św. Jakuba, wnieść swój wkład w integrację europejską i mieć swój udział w procesie budzenia się chrześcijańskiej Europy.
Potwierdzeniem tych słów był przemarsz – po modlitwie i poświęceniu figury św. Apostoła Jakuba Większego – z Wodyń, z kościoła pw. św. apostołów Piotra i Pawła, do świątyni NMP w Seroczynie. Procesji z chorągwiami i figurą św. Jakuba przewodniczył ks. Henryk Skolimowski, a do seroczyńskiego kościoła wprowadził ją bp Kazimierz Gurda. Prawdziwymi bohaterami tej pielgrzymki były ubrane w niebieskie peleryny dzieci niosące duży drewniany różaniec.
W świątyni
W wygłoszonym podczas koncelebrowanej pod jego przewodnictwem Mszy św. bp siedlecki powiedział: – Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia: zostaje w Polsce otwarty kolejny odcinek pątniczej drogi św. Jakuba. Tym, który przyczynił się do ponownego otwarcia i odkrycia dróg pielgrzymkowych prowadzących do Santiago de Compostella – przypomniał pasterz diecezji siedleckiej – był św. Jan Paweł II. To on sam do tego świętego miejsca pielgrzymował, tam ustanowił tzw. Akt Europejski. Oby droga św. Jakuba, która prowadzi pomiędzy chatami północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia, stała się drogą odkrywania sensu życia opartego na wierze w Chrystusa, by dała szansę na zastanowienie się nad naszą polską tożsamością, nad tożsamością nas samych – nauczał pasterz siedleckiego Kościoła. – Kim jesteśmy, dokąd zdążamy i jaki jest sens naszego życia. Droga świętego Jakuba obrazuje nasze chrześcijańskie życie. Wszyscy jesteśmy pielgrzymami dążącymi do wyznaczonego celu, jakim jest niebo. Ono jest ostatecznym celem naszego życia.
W czasie Mszy św. nowo przyjęci do bractwa św. Jakuba złożyli uroczyste ślubowanie. Wspólna fotografia zakończyła uroczystości w kościele.
Podczas konferencji
Kolejnym punktem programu była zorganizowana w GOK w Wodyniach II Mazowiecka Konferencja Wspólnot Jakubowych „Drogi Jakubowe w Polsce świadectwem europejskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego”, w czasie której wystąpienie inauguracyjne wygłosił ambasador Hiszpanii AugustinNunez Martinez. Swoimi doświadczeniami podzielili się też animatorzy Dróg Jakubowych w Polsce.
Mieszkańcom należy życzyć, aby przetarty szlak prowadził ich do Chrystusa.
Anna Wolańska