Kultura
Źródło: A
Źródło: A

Bug ich zauroczył

Utrwalona na zdjęciach sielskie pejzaże tchną spokojem, tak bardzo potrzebnym w naszym zabieganym życiu. Wystawa fotografii, którą możemy oglądać w galerii „Fokus” Miejskiego Ośrodka Kultury, stanowi pokłosie tegorocznego pleneru fotograficznego „Podlaski Przełom Bugu 2014”.

Międzynarodowe Plenery Fotograficzne „Podlaski Przełom Bugu”, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury od 19 lat, należą do najważniejszych i najstarszych imprez tego typu w kraju. Tegoroczna edycja, współorganizowana przez Bialskie Centrum Kultury, bialskie starostwo powiatowe oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej - Stowarzyszenie Twórców, odbyła się od 3 do 8 sierpnia i wzięło w niej udział 35 artystów z Polski i Ukrainy.
Podobnie jak w latach poprzednich uczestnicy zostali gościnnie przyjęci przez Barbarę Orłoś, właścicielkę usytuowanego na terenie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim „Gościńca Wygoda”.

Jest co promować

Mówiąc o założeniach fotograficznych spotkań nad Bugiem, Andrzej Ruciński, fotografik, instruktor w Miejskim Ośrodku Kultury, zauważa, że przede wszystkim chodzi o stworzenie cyklu fotografii przedstawiających walory przyrodnicze i kulturowe regionu nadbużańskiego. Towarzyszą mu inne cele: promocja bogatych w zabytki kultury duchowej i materialnej, atrakcyjnych pod względem turystycznym ziem nadbużańskich, jak też integracja środowiska artystycznego oraz wymiana doświadczeń i promocja twórczości w dziedzinie fotografii.

Za rok – jubileusz

– Podczas pleneru, oprócz codziennego fotografowania i wymiany doświadczeń, zrealizowane zostały planowane zajęcia dydaktyczne. Odbył się wykład prof. Zbigniewa Tomaszczuka oraz prezentacje prac kilkunastu uczestników: Ireny Gałuszki z Rzeszowa, Małgorzaty Piekarskiej z Białej Podlaskiej, Macieja i Wojciecha Plewińskich z Krakowa, Mariusza Hertmanna z Kalisza, Franciszka Kupczyka z Kazimierza Biskupiego, Stanisława Dulnego z Ostrowca Świętokrzyskiego, Andrzeja Polakowskiego z Lublina, Jarosława Domańskiego z Białej Podlaskiej, Tomasza Wójcickiego z Lublina oraz Valerija Bihuna i Ievgenija Boyarchuka z Łucka na Ukrainie – relacjonuje A. Ruciński. Dodaje również, że organizatorzy noszą się z zamiarem wydania w przyszłym roku jubileuszowego albumu zawierającego prace powstałe podczas dotychczasowych edycji plenerowych spotkań.

KL