Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Zmiany na stanowiskach

5 grudnia kadencję prezydencką rozpoczął Dariusz Stefaniuk. Podczas uroczystej sesji nowy włodarz nakreślił swoje plany związane z zarządzaniem miastem.

Spotkanie rozpoczęło się od ślubowania złożonego przez nowego prezydenta. Potem Andrzej Czapski wręczył swojemu następcy insygnia władzy. Ustępujący włodarz podziękował za 16 lat współpracy dla dobra Białej Podlaskiej - mieszkańcom, radnym i naczelnikom. Zaznaczył, że zostawia „miasto nieźle urządzone, z perspektywami” młodemu, pełnemu dynamiki prezydentowi. Podkreślał, że w odróżnieniu od D. Stefaniuka przez cały okres zarządzania miastem nie miał większościowej rady.

Później głos zabrał nowy prezydent. – Zadanie, które stoi przed nami, nie jest łatwe. Musimy rozpocząć realną walkę z bezrobociem w mieście. Musimy uporać się z ogromnym zadłużeniem miasta. Musimy zwiększyć nakłady na najpilniejsze inwestycje. Zaczniemy od wniosku o powołanie specjalnej strefy ekonomicznej oraz od racjonalizacji polityki podatkowej. Niezbędny jest też wnikliwy audyt przychodów i wydatków miasta – mówił D. Stefaniuk.

Podczas sesji radni zadecydowali o wysokości wynagrodzenia włodarza miasta. Prawie jednogłośnie przegłosowali uchwałę, według której nowy prezydent ma zarabiać około 10 tys. zł.

Pierwsze nazwiska

Po sesji prezydent rozmawiał z przedstawicielami lokalnych mediów, którzy pytali go m.in. o nazwiska wiceprezydentów. Wiadomo, że jednym z nich zostanie Adam Chodziński, dotychczasowy kanclerz Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, który również ubiegał się o fotel włodarza miasta. – A. Chodziński przyjął już moją propozycję. Rozmawiałem też z członkami Platformy Obywatelskiej, którzy wysunęli kandydaturę radnego Michała Litwiniuka. Nie ukrywam, że podchodzę do niego z dużą sympatią. We wcześniejszych kadencjach byliśmy w opozycji i jako radni wspólnie zgłaszaliśmy wiele uchwał. Będę go rekomendował jako wiceprezydenta – twierdził D. Stefaniuk. O innych zmianach personalnych nie chciał mówić.

Honorowa koalicja

Nowy prezydent zadeklarował współpracę z A. Czapskim. Podkreślał, że jego doświadczenie w kierowaniu miastem może być bardzo pomocne szczególnie na początku prezydentury. W tym celu obaj panowie mieli spotkać się po zakończeniu sesji.

D. Stefaniuk zaznaczył, że jako prezydent chce współdziałać ze wszystkimi środowiskami politycznymi. Przyznał, że znalazł się w dosyć komfortowej sytuacji, ponieważ dziesięciu na 23 radnych pochodzi z PiS. – Do uzyskania większości potrzeba 12 głosów, mamy więc „zawór bezpieczeństwa”. Chciałbym, aby wiele uchwał było przegłosowywanych jak największą liczbą głosów – wyznał. Wyjaśnił też, że nie chce papierowych koalicji. Woli „honorowe”, kiedy można liczyć na to, że koalicjant nie złamie danego słowa. Wiadomo, że włodarz dąży do współpracy z przedstawicielami PO. Uzgadniał to z zarządem tej partii. – Dziś bardzo mi zależy również na dobrych relacjach z sejmikiem województwa lubelskiego, którym zarządzają PSL i PO. Współpraca jest potrzebna po to, byśmy mogli korzystać z funduszy unijnych, ponieważ są one kluczem rozwoju miasta. Rozpoczyna się nowa perspektywa finansowa i nie możemy pozwolić sobie na to, by utracić tak ważne środki – tłumaczył prezydent.

Podczas piątkowej sesji podano również skład komisji rady miasta i wybrano ich przewodniczących.

AWAW