Diecezja
Źródło: LI
Źródło: LI

Dziękujmy za wielki dar, jakim jest rodzina

W niedzielę Świętej Rodziny z Nazaretu dziękujemy Bogu za ustanowioną przez Niego instytucję rodziny. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim jest darem - podkreślał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. poprzedzającej marsz życia.

Biskup siedlecki przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, odprawionej 28 grudnia, o 12.45, w sanktuarium św. Józefa w Siedlcach. Zgromadzili się na niej członkowie Domowego Kościoła Ruchu Światło- Życie, od 17 lat organizującego w Siedlcach marsze życia, parafianie oraz inni mieszkańcy Siedlec, dla których życie od poczęcia do naturalnej śmierci jest wartością nadrzędną.

W homilii ksiądz biskup zaznaczył, że dla chrześcijan naturalna rodzina to Boży dar, co uzasadnia potrzebę budowania jej na fundamencie miłości mężczyzny i kobiety umacnianej łaską otrzymaną w sakramencie małżeństwa.

– W Niedzielę Świętej Rodziny z Nazaretu dziękujemy Bogu za ustanowioną przez niego instytucję rodziny. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim jest darem. W niej każdy może odnaleźć to, co jest w życiu najbardziej potrzebne: miłość, która daje poczucie bezpieczeństwa; bliskich sobie ludzi złączonych więzami miłości i dobroci. Bóg znając naszą ułomną naturę, powiedział człowiekowi, jak budować rodzinę. Ci, którzy Mu wierzą i ufają, przyjmują Jego słowo, bo wiedzą, że Jego zasady są dla człowieka najlepsze – zaznaczył bp Gurda. Nawiązał również do Listu św. Pawła do Kolosan z liturgii słowa na tę niedzielę, który opisuje zasady wzajemnych relacji w rodzinie, gwarantujące rodzinie trwanie w dobru. – Te zasady nadają sens rodzinie. Dają możliwość wzajemnej troski o siebie, bycia darem dla drugiej osoby i przyjęcia tej drugiej osoby jako daru. Cóż to byłoby za życie, gdybyśmy się o nikogo nie troszczyli, gdyby nam na nikim nie zależało, gdybyśmy nikomu nie ufali? – mówił. Podkreślił też odpowiedzialność rodziców za dziecko, przypominając, że należy ono przede wszystkim do Boga – Dawcy życia.

Rodzina – najlepsze miejsce

Po Mszy św. zakończonej modlitwą do św. Józefa, patrona rodzin, zebrani uformowali orszak, na którego czele znalazły się, niesione przez uczestników marszu, krzyż, relikwie bł. Joanny Beretty Molla oraz ikona Świętej Rodziny. Kilkusetosobowa grupa, odmawiając różaniec w intencji obrony życia, przemaszerowała – na czele z bp. Kazimierzem Gurdą, bp. Piotrem Sawczukiem oraz kapłanami z siedleckich parafii – ul. Sokołowską, kierując się ku katedrze. Następnie wysłuchali katechezy „Rodzina wspólnotą miłości i życia”, wygłoszonej przez bp. Gurdę i wzięli udział w nabożeństwie dziękczynnym za dar życia i ekspiacyjnym za grzechy przeciwko życiu.

W katechezie ksiądz biskup podkreślił, że rodzinę jako wspólnotę buduje miłość – ludzka, ale wpisana w miłość Boga. – Nikt nie wymyśli ani teraz, ani w przyszłości niczego lepszego niż rodzina jako miejsce, gdzie dzieci przychodzą na świat i są wychowywane. Tak zwane alternatywne modele rodziny to teorie marginalnych, ale bardzo mocno nagłaśnianych grup. Historia pokazuje, że trwały związek mężczyzny i kobiety to najlepsze środowisko do tego, by następne pokolenia przychodziły na świat i uczyły się żyć – powiedział bp K. Gurda.

LA